JAK OSWOIĆ POTWORA - CZYLI KONCERT ,,DZIECI Z BRODĄ”

Kiedy Joszko gra Cały boży świat W zdumieniu go słucha(...) Kiedy jest mi źle, mówię świat: nie! I biegnę na łąkę, gdzie Joszko gra śpiewała Anna Maria Jopek w piosence pod tytułem ,,Joszko Broda.

O tym jak pięknie gra bohater piosenki, i jak fantastycznie śpiewają dzieci z utworzonego przez niego zespołu, mogli się przekonać mieszkańcy Braniewa, którzy 28 maja po godzinie 12 zgromadzili się na placyku przy ulicy Katedralnej na zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka przez Braniewskie Centrum Kultury koncercie dziecięcego zespołu,, Dzieci z Brodą”.

 

OD KOLĘDY DO ,,POTWORÓW”

            Grupa oficjalnie powstała 10 lat temu. 23 grudnia 2000 roku w programie TVP 1 ,,Ziarno” miała miejsce premiera ich pierwszego teledysku do kolędy ,,Śliczna Panienka”. Od tego czasu Joszko Broda nagrał z dzieciakami aż 5 płyt, są to: ,,Normalnie Szok!”, ,,Halo Halo Dzieci Europy”, ,,Czuwaj wiaro! Piosenki z Powstania Warszawskiego 1944”, teledyski do tej płyty maja swoje stałe miejsce w Muzeum Powstania warszawskiego, "Na Dunaj Kolędy ze Wschodu" oraz ,,Potwory wyłażą z nory”. W piątek ,,Dzieci z Brodą” zaprezentowały 11 piosenek z tych płyt m.in. ,,Stworzenie”, ,,Nowy dzień”, ,,Hej ruku andi” (klip zdobył nagrodę YACH w 2003 roku), ,,Warszawo ma”, ,,Czuwaj Wiaro”, ,,Potwory wyłażą z nory” (I miejsce na 12. Festiwalu Wideoklipów Dla Dzieci MAŁY JAŚ 2009). Teksty, w większości autorstwa Debory Brody- żony Joszka, traktują o sprawach istotnych w życiu każdego człowieka zarówno tego małego jak i całkiem dorosłego, czyli o rodzinie, wierze, wolności oraz trudnym i smutnym życiu potworów. Dzieci koncertują z Joszkiem w Polsce i Europie, występują obok innego dziecięcego zespołu ,,Arka Noego” w programie ,,Ziarno”. Cztery lata temu, na lotnisku w Balicach zaśpiewały dla Papieża Benedykta XVI piosenkę ,,Benedetto”.

            Oprócz piosenek można było usłyszeć wielki talent, jaki założyciel zespołu zaprezentował podczas gry na drumli, skrzypcach, fujarce, liściu natomiast mały Jaś z zespołu pięknie zagrał na rogu. Sam Joszko Broda, który w dzieciństwie występował w dziecięcym zespole założonym przez swojego ojca Józefa Brodę - znanego twórcę polskiej muzyki ludowej, ma na swoim koncie współpracę między innymi z Antoniną Krzysztoń, Kayah, Januszem Grzywaczem, Wojciechem Waglewskim, Michałem Urbaniakiem, rodzina Pospieszalskich, zespołami ,,Raz Dwa Trzy”, ,,2Tm 2,3”, ,,Voo Voo”. Brał również udział w tworzeniu wspomnianej wcześniej ,,Arki Noego”. Jego autorskie płyty: ,,Jałmużna Postna” oraz polsko-węgierska ,,Posłóchejcie kamaradzi” podobnie jak albumy nagrane z dziecmi zebrały znakomite recenzje.

            Koncert był bardzo udany, Joszkowi bez problemu udało się nakłonić zgromadzone pod scena dzieci do wspólnego śpiewania, nawet zachmurzone początkowo niebo rozjaśniło piękne słonce. Szkoda tylko, że tak mało osób miało okazje zobaczyć występ dzieciaków, być może winę za to miała zła godzina rozpoczęcia imprezy, o godzinie 12 większość mieszkańców jest jeszcze w pracy lub w szkole.

 

Anna Kowalczyk

 

 

 

Źródło: Własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz