Jak się zachować, gdy jedzie pojazd uprzywilejowany?

We wszystkich miastach, dużych czy małych, z ruchu drogowego korzystają pojazdy uprzywilejowane. Niestety nie wszyscy wiedzą, jakie pojazd uprzywilejowany ma uprawnienia a tym samym, jakie na pozostałych kierowcach ciążą obowiązki.

Pojazd uprzywilejowany, to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego.

Pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy: jednostek ochrony przeciwpożarowej, pogotowia ratunkowego,Policji, jednostki ratownictwa chemicznego, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu, kontroli skarbowej, Służby Celnej, Inspekcji Transportu Drogowego. Jest to katalog zamknięty, jednak może zostać on rozszerzony stosownym zezwoleniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ze względu na konieczność szybkiego przybycia w pożądane miejsce, pojazd uprzywilejowany ma szereg uprawnień, które ułatwiają mu poruszanie się po drogach. Zachowując szczególną ostrożność może nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych, gdy sposób takiego zachowania nie będzie zagrażał i stwarzał niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu.

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze musi ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi a w razie potrzeby zatrzymanie się. Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym jest zabronione, nawet na wielopasowej jezdni jednokierunkowej! Gdy zobaczymy za nami pojazd uprzywilejowany, nie wolno gwałtownie hamować! Czasem wręcz przeciwnie, trzeba przyspieszyć, aby ułatwić mu przejazd.Jazda tuż za pojazdem uprzywilejowanym to stwarzanie szczególnego zagrożenia. Pojazd taki może gwałtownie zahamować! Inni kierowcy mogą nie zauważyć, że za pojazdem na sygnałach jedzie drugi samochód! Jeśli usłyszymy sygnały pojazdu uprzywilejowanego, nie wjeżdżajmy na skrzyżowanie, postarajmy się zorientować, z której strony nadjeżdża taki pojazd. Bądźmy czujni i przygotowani do usunięcia mu się z drogi.Można zastosować także tak zwaną "jodełkę" w którą się ustawiamy i przepuszczamy pojazd uprzywilejowany.

Pamiętajmy, że każdemu z nas może coś złego przydarzyć się na drodze. Wypadki często są wynikami różnych przyczyn: złych warunków atmosferycznych, błędu kierujących, awarii samochodów i innych. Wtakiej sytuacji każdemu z nas zależałoby, aby Policja, karetka pogotowia, Straż Pożarna dojechały na miejsce jak najszybciej. Tak się stanie, gdy tym pojazdom pomożemy i ułatwimy to, stosując się do wymienionych wskazówek.


Warto także dodać, że za utrudnienie przejazdu można spodziewać się kary w wysokości od 20 do 500 złotych, a także 5 punktów karnych. Ponadto podkreślić należy, że wykroczeniem jest wyprzedzanie pojazdów uprzywilejowanych. Grozi za nie mandat w wysokości 300 złotych i 3 punkty karne. Sygnały świetlne lub dźwiękowe używane przez osoby nieuprawnione są wykroczeniem. Osoba nieuprawniona, która posiada w pojeździeurządzeniastanowiące obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, zdolne do wysyłania sygnałów świetlnych w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie, a także elementy oznakowania w postaci napisów podlega karze grzywny.

Kto, nie będąc do tego uprawnionym, używa w pojeździe sygnałów świetlnych w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie, podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny i 3 punkty karne. Urządzenia lub elementy oznakowania, o których mowa, podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

Monika Stogowska

Źródło: Policja

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz