Jakie tajemnice kryją Stara i Nowa Pasłęka? [WIDEO]

Olsztyński youtuber z kanału Umiejscowieni w najnowszym materiale opowiedział o ciekawej historii dwóch niewielkich miejscowości położonych w gminie Braniewo. Stara i Nowa Pasłęka, bo o nich mowa, posiadają wiele atrakcji turystycznych, jest tam m.in. przystań żeglarska oraz zabytkowy kościół.

W gminie Braniewo formalnie leżą dwie miejscowości – Stara i Nowa Pasłęka. Wieś u ujścia rzeki potocznie jest nazywana Nową Pasłęką, znajduje się na lewym brzegu, z kolei Stara Pasłęka leży na prawym brzegu rzeki. Obecnie miejscowości łączy most, jednak nie zawsze tak to wyglądało.

Stara Pasłęka była krzyżacka, a Nowa warmińska, a później polska. Sytuacja ta zmieniła się po rozbiorze w 1772 r. Kolejną kwestią jest wiara. Pierwsza miejscowość była ewangelicka, a druga katolicka. Mieszkańcy obu wsi stosowali też różne metody połowu ryb w Zalewie Wiślanym, a granice łowisk czy metody połowu często rodziły konflikty, często wtedy interweniowali Wielcy Mistrzowie Zakonu Krzyżackiego czy biskupi warmińscy.

Obecnie Nowa Pasłęka posiada wiele atrakcji turystycznych. W 2012 r. powstała przystań żeglarska. Istnieje też czynny drogowy most zwodzony. W miejscowości znajduje się też zabytkowy neobarokowy kościół Matki Boskiej Miłosierdzia. Obiekt został zbudowany w latach 1924–1926 staraniem kanonika warmińskiego Eugena Brachvogla, konsekrowany w 1926 r.

Jakie jeszcze historie kryją obie miejscowości? Odpowiedź w filmie youtuberów z kanału „Umiejscowieni”.

Wideo powstało we współpracy z Portalem Miejskim Olsztyn.com.pl.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=g_eYTok-asg&feature=emb_title

Źródło: Własne

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Jaromir 2024-02-26 13:33:53 89.64.*.*
    Jaki znów "czynny drogowy most zwodzony" w Nowej Pasłęce? Przecież od 1995 roku, czyli od wymiany starego, drewnianego mostu na obecną prowizorkę, poskładaną z elementów rozebranego mostu w Gdańsku - most został otwarty... "aż" dwa razy. Innymi słowy - w Nowej Pasłęce "czynnego drogowego mostu zwodzonego" - nie ma.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0