Kanał Elbląski na liście Pomników Historii

Kanał Elbląski decyzją Prezydenta Bronisława Komorowskiego został uznany Pomnikiem Historii. To kolejne takie wyróżnienie dla Warmii i Mazur w ostatnich miesiącach we wrześniu 2010 roku na elitarną listę trafiły Pola Grunwaldzkie, a od 17 lat Pomnikiem Historii jest Wzgórze Katedralne we Fromborku.



Kanał Elbląski to jeden z najważniejszych zabytków w naszym województwie, techniczny ewenement w skali światowej - zaprojektowany w XIX wieku, funkcjonuje do dzisiaj. Kanał łączy kilka zachodniomazurskich jezior z Zalewem Wiślanym. 100-metrową różnicę poziomów wody pokonuje przy pomocy śluz i pochylni. Te ostatnie są szynowymi urządzeniami wyciągowymi napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody.
W 2007 r. w rankingu ,,Rzeczpospolitej” został wybrany jednym Siedmiu Cudów Polski, tuż obok Kopalni Soli w Wieliczce, Zamku w Malborku i Katedry na Wawelu.

 

Pomnik Historii to jedna z czterech form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia wyszczególnia się cechy danego zabytku świadczące o jego najwyższej wartości, określa się precyzyjnie jego granice i zamieszcza schematyczną mapkę obiektu.

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Do elitarnego grona pomników historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.

Źródło: UM

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz