Koc i okazjonalna koszulka pamiątkami regionu w 2022 roku

Łącznie 46 prac z całej Polski wpłynęło na konkurs „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2022”, który organizowany był przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Ideą corocznego konkursu jest wyłonienie regionalnych pamiątek, które kojarzą się z walorami województwa warmińsko-mazurskiego.

Pamiątka jest ważnym elementem promocji regionu, kreuje jego pozytywny wizerunek oraz popularyzuje tutejsze atrakcje i tradycje.

Dla turystów powinna stanowić cenny ślad z pobytu, przywoływać wspomnienia i zachęcać do ponownego odwiedzenia. Z kolei mieszkańcom regionu sprzyjać tworzeniu nowych więzi społecznych oraz budowaniu lokalnej tradycji i kultury.

W tym roku regulamin konkursu został nieco zmodyfikowany, bo prowadzony był w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich to regionalne pamiątki, kojarzące się z naszym regionem, symbolizujące jego kulturę, tradycje regionalne i zwyczaje. Z kolei w kategorii „Mikołaj Kopernik wybrał Warmię” chodziło o pozyskanie pamiątki związanej z Mikołajem Kopernikiem, jego życiem, dokonaniami oraz związkami z Warmią.

W skład komisji oceniającej poszczególne prace wchodzili przedstawiciele: zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Pałacu Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie, Departamentu Koordynacji Promocji oraz Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

- Swoje zdanie na temat pamiątek mogli wyrazić również internauci, którzy wybierali zwycięzców w poszczególnych kategoriach - tłumaczy Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Taka formuła sprawdziła się już wcześniej, dlatego nie chcemy z niej rezygnować. Od kilku miesięcy przygotowujemy się ponadto do przyszłorocznych obchodów Roku Mikołaja Kopernika, które będą przebiegać pod hasłem „Kopernika cztery dziewięciolecia” (przypada 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika). Stąd właśnie pomysł na uhonorowanie naszego najznakomitszego mieszkańca regionu, który tutaj zostawił ślady swojej pracy. Konkurs na „Pamiątkę regionu Warmii i Mazur” organizujemy już od 2007 roku i od wielu lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Od tego czasu wpłynęło do nas blisko 700 różnych i jednocześnie bardzo inspirujących prac.

Wszystkie tegoroczne prace do 31 sierpnia 2022 roku można oglądać w Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny w Olsztynku, natomiast od 1 do 31 października 2022 roku zaplanowano wystawę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.

Wyniki konkursu w 2022 roku:

Kategoria „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2022”:

-   I miejsce -  Koc „Mur pruski”, autor Elżbieta Wierdak - nagroda 4 tys. zł

- II miejsce -  Zestaw talerzyków deserowych „Legendy na stół”, autor Natalia Reszka, Agnieszka Zielińska - 2,5 tys. zł,

- III miejsce - Zydelek warmiński, autor Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur, Dolux_M - 1,5 tys. zł.

- nagroda internautów -  „Warmia i Mazury - szach i mat”, autor Eleonora i Rafał Toś. Kaflarnia Warmińska. Pracownia ceramiki Eleonora Toś - 1,5 tys. zł.

 

Na wybrane prace głosowało w internecie 1476 uczestników.

 

Kategoria „Mikołaj Kopernik Wybrał Warmię”:

- I miejsce - koszulka „O Warmio moja miła”, autor Agnieszka Markowicz  - 4 tys. zł 

- nagroda internautów -  Astro kubek Kopernika - autor Eleonora i Rafał Toś. Kaflarnia Warmińska. Pracownia ceramiki Eleonora Toś - 1,5 tys. zł.

Na wybrane prace głosowało w internecie  979 uczestników.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz