Kolejni kierujący odczuli zmianę przepisów

Przekraczanie dozwolonej prędkości, podróż rowerem pomimo spożytego alkoholu – to tylko niektóre z wykroczeń, na które reagowali policjanci w ciągu ostatnich dni. Sprawcy łamania przepisów musieli liczyć się z wysokimi mandatami, których kwoty znacznie wzrosły wraz z początkiem 2022r. A wszystko po to, by przeciwdziałać niebezpiecznym zdarzeniom na drodze.


 
1 stycznia 2022r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, a także zmiany w Kodeksie Wykroczeń. Zmiany poskutkowały podwyższeniem maksymalnej wysokości grzywny nakładanej przez sąd do kwoty 30 000 złotych. Od początku roku wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, którzy nie respektują obowiązujących przepisów w zakresie m.in. ograniczeń prędkości, czy regulacji chroniących pieszych, muszą liczyć się z dotkliwymi restrykcjami.
 
Od 1 stycznia 2022r. policjanci z braniewskiej „drogówki" ujawnili 340 przypadków lekceważenia obowiązujących przepisów przez uczestników ruchu drogowego. Blisko 200 wykroczeń dotyczyło zbyt szybkiej jazdy. We wtorek (18.01)  na drodze s-22 funkcjonariusze zatrzymali do kontroli nadjeżdżające auto, którego kierowca pędził z prędkością 150 km/h. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych. Kierowców, którzy zbyt mocno dociskali pedał gazu w ciągu ostatnich dni było jeszcze trzech. W ich przypadkach kontrola zakończyła się otrzymaniem 800-złotowego mandatu.
 
O bezpieczeństwie w trakcie jazdy decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia maksymalnie skupienie na tym, co dzieje się na drodze. Trudno mówić o pełnym skupieniu, gdy prowadząc pojazd naszą uwagę poświęcamy rozmowie telefonicznej. W takiej sytuacji nie trudno przecież o kolizję. O skutkach nieostrożnej jazdy przekonał się pewien kierowca, którego zatrzymali policjanci. Za rozmowę przez telefon podczas jazdy mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.
 
Zmiany w obowiązujących przepisach zaostrzyły również kary dla rowerzystów, którzy pomimo wypitego alkoholu decydują się na włączenie do ruchu. Funkcjonariusze również takim nieodpowiedzialnym cyklistom poświęcają swoją uwagę. W środę (17.01) policjanci uniemożliwili dalszą jazdę 45-latkowi, który w stanie nietrzeźwości podróżował rowerem ulicami Braniewa. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2.5 tys. złotych.
 
Zapoznajmy się z nowymi przepisami i ruszajmy w drogę bezpiecznie!

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz