Kolejny rok szkoleniowy w braniewskim batalionie

Rozpoczęcie roku szkoleniowego to jeden z ważnieszych momentów w życiu jednostki wojskowej. Tego dnia przed żołnierzami stawiane są zadania na nadchodzące miesiące i wyznaczany główny plan działań.

Rok szkoleniowy w 43 batalionie lekkiej piechoty w Braniewie zainaugurował dowódca batalionu ppłk Adam Książak. Zwracając się do żołnierzy zgromadzonych na placu apelowym powiedział, że „nie będzie to rok łatwy, czeka nas dużo zadań i wyzwań zarówno szkoleniowych, jak też bojowych – wykonywanych w czasie pokoju”.

 

Szkolenia przede wszystkim

Głównym obowiązkiem każdego żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej jest szkolenie się. Nie tylko podczas dwudniowych rotacji raz w miesiącu, ale także – w miarę możliwości – uczestniczenie w kursach i szkoleniach. Wiąże się to z utrzymaniem właściwej stałej gotowości bojowej oraz gotowości do realizacji innych zadań.

Każdy żołnierz otrzymał pod koniec roku kalendarz szkoleń, który jest zobowiązany przedstawić swojemu pracodawcy. Jednocześnie powinien tak zaplanować sobie cały rok, aby móc w nich uczestniczyć.

Dowódca 43blp zapowiedział również, że w braniewskim batalionie nie zabraknie szkoleń dla instruktorów i kadry dowódczej.

Na żołnierzy WOT czekają również ćwiczenia organizowane z innymi Rodzajami Sił Zbrojnych – „ZALEW-23”, „TUMAK- 23”, czy „JASTRZĄB- 23”.

 

Współdziałanie z innymi

Od początku istnienia braniewskiego batalionu jego żołnierze współpracują z innymi służbami mundurowymi. Przede wszystkim ze Strażą Graniczną, ale także Strażą Pożarną i Policją. Również w roku 2023 zaplanowano przeprowadzenie wspólnych szkoleń z funkcjonariuszami SG i strażakami.

Ma to duże znaczenie w przypadku wspólnych akcji – zwłaszcza związanych z działaniami przeciwkryzysowymi.

Ppłk Adam Książak podkreślił także wagę współdziałania pomiędzy samymi żołnierzami – zarówno na poziomie sekcji, jak i szerzej.

— Wojsko to nie jest pojedyncza osoba, ale zespół ludzi i to oni wykonują zadania — mówi ppłk Adam Książak. — Nigdy nie będziecie działać sami. Zawsze jakiś kolega czy koleżanka będą działać na waszą korzyść. Dlatego wspierajcie się w szkoleniu, pomagajcie sobie, aby mieć pewność, że możecie polegać na osobach, z którymi jesteście.

 

Komponent Ochrony Pogranicza

Dowódca 43blp zachęcał żołnierzy terytorialnej służby wojskowej do przejścia do służby zawodowej. Okazją ku temu będzie tworzenie Komponentu Ochrony Pogranicza.

Jeszcze w tym roku, w ramach przygotowania do przeformowania batalionu (zgodnie z założeniami przyjętymi w koncepcji utworzenia KOP), siły braniewskiego batalionu w ramach 14-dniowych szkoleń zintegrowanych będą szkolić się ze Strażą Graniczną. Będą to zajęcia praktyczne – na granicy.

WAN

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz