Kolejowy skaner wskazał kontrabandę w węglu

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Braniewie ujawnili nielegalne papierosy w pociągu przewożącym węgiel z Rosji. Kontrabandę wskazał skaner do prześwietlania wagonów.

Na kolejowym przejściu granicznym w Braniewie warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ujawnili 90 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kontrabanda ukryta była w składzie węgla w pociągu jadącym z Rosji.
Do kontroli wykorzystano wielkogabarytowy skaner RTG.
Funkcjonariusz dokonujący interpretacji obrazu zauważył nieprawidłowości. W obrazie widoczna była inna gęstość towaru i jego regularne rysy.
Okazało się, że pod dość cienką warstwą węgla ukryte były kartony z papierosami.

 

Skaner wykorzystywany do prześwietlania wagonów został oddany do użytku w czerwcu br. W urządzeniu zastosowano nowoczesne rozwiązania informatyczne oraz oprogramowanie zapewniające skanowanie 24h/d przez 7 dni w tygodniu, w każdych warunkach pogodowych.
Skaner służy do wykrywania nielegalnych towarów, materiałów wybuchowych, a w szczególności do wykrywania skrytek w elementach konstrukcyjnych. wszystkich rodzajów wagonów towarowych i kontenerów.

Marta Rosiak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz