Wystąpią: Julia Smujkis, Martyna Kobylińska, Zespól Warmia Braniewo oraz jako gwiazda Amelia Ślusarek i Norbert Smoła-Smoliński. Wstęp wolny.
Witold Pilecki (1901-1948) – polski żołnierz, rotmistrz kawalerii. W Wojsku Polskim w latach 1918-1921. Uczestniczył w wojnie polsko - sowieckiej, m. in. w 211 pułku ułanów. Za udział w wojnie odznaczony 2-krotnie Krzyżem Walecznych. W okresie międzywojennym był oficerem rezerwy w stopniu porucznika. Jako żołnierz 19 i 41 dywizji piechoty uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku. Następnie uczestniczył w konspiracji, będąc współorganizatorem podziemnej Tajnej Organizacji Wojskowej, która w 1943 roku została włączona do struktur Armii Krajowej.
W 1940 roku, na rozkaz otrzymany od przełożonych, Witold Pilecki sprowokował swoje aresztowanie przez gestapo i trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W obozie przebywał do 1943 roku. Zagrożony dekonspiracją podjął udaną próbę ucieczki. Następnie działał w Kedywie, czyli Kierownictwie Dywersji Komendy Głównej AK. Brał udział w powstaniu warszawskim, gdzie dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II. Po upadku powstania trafił do niemieckiej niewoli, przebywał w obozie Lamsdorf.
Po zakończeniu II wojny światowej Witold Pilecki otrzymał przydział do 2 Korpusu Polskiego. W grudniu 1945 roku wysłano go do Polski, by organizował podziemne struktury antykomunistyczne. Został aresztowany 8 maja 1947 roku. Po brutalnym śledztwie został postawiony przed sądem, między innymi pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie wysokich funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Został skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 roku. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika oraz odznaczony Orderem Orła Białego i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz