Rektor UWM prof. jerzy Przyborowski: "Raport dotyczący funkcjonowania wewnętrznego Systemu Zapewnienia Jakości Kształcenia jest przygotowywany na podstawie autoewaluacji poszczególnych jednostek. I rzeczywiście dziś wywiązała się dyskusja. Bardzo mnie to cieszy, bo sam do tej dyskusji zachęcałem. Ten raport ma być żywy i ma reagować na różnego rodzaju potrzeby, zmiany czy też nieprawidłowości. Jest siedem głównych filarów. Mamy mocne strony, ale głównie skupialiśmy się na tych słabych. Zawsze jest tak, że coś można zrobić lepiej. Ale też te słabe strony wynikają najczęściej z systemu, w jakim funkcjonujemy. Wskazano m.in. na problemy w zatrudnianiu na naszej uczelni młodych osób. A to wynika z tego, że brakuje godzin dydaktycznych do realizacji - tak, aby pojawiły się nowe etaty.
Jakiś czas temu uruchomiliśmy wsparcie dla studentów - zajęcia wyrównacze. M.in. po to, aby pomóc im przejść przez najtrudniejszy okres, czyli pierwszy rok studiów. Zwykle realizowane są wtedy przedmioty podstawowe, ścisłe - typu chemia, matematyka, fizyka, bez których nie sposób przejść potem do przedmiotów kierunkowych. W związku z tym studenci kończą studia na etapie pierwszego roku. A zależy nam na tym, żeby ich zatrzymać."
Senat UWM przyjął 26 stycznia także kilka uchwał dotyczących kierunków studiów. W ofercie kształcenia UWM na rok akademicki 2024/2025 znajdzie się aż pięć nowości. To biogospodarka rybacka (na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt), logistyka (na Wydziale Nauk Ekonomicznych) oraz socjologia (studia II stopnia nw Wydziale Nauk Społecznych). Edukację artystyczną z zakresu sztuk plastycznych zastąpi natomiast kierunek sztuki wizualne (realizowany na studiach I i II stopnia na Wydziale Sztuki UWM).
Zapraszam do wysłuchania rozmowy Piotra Szauera (Radio UWM FM) z prof. Jerzym Przyborowskim. Rektor UWM zachęca w niej także do udziału w rozpoczynającej się już 29 stycznia rekrutacji śródrocznej oraz 32. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (w uniwersyteckim sztabie w Kortosferze).
Łukasz Staniszewski
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz