Krzysztof Lisek przygotowuje opinię do sprawozdania dt. Małego Ruchu Granicznego na zewnętrznych granicach: włączenie obszaru Kaliningradu i niektórych polskich powiatów w wybranych obszarach przygranicznych (zmiana rozporządzenia (WE) nr 1931/2006). Opinia będzie przygotowywana w Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.
Efektem zmiany przepisów znacząco więcej mieszkańców strefy przygranicznej będzie mogło łatwiej przekraczać granicę oraz podróżować po obszarze sąsiadującym. Ułatwienia w ruchu granicznym znacząco przyczyniłyby się do ożywienia gospodarki w strefie przygranicznej. Przyszła polsko-rosyjska umowa o małym ruchu granicznym da umożliwi mieszkańcom strefy przygranicznej możliwość łatwiejszego przekraczania granicy. Wizy zostaną zastąpione zezwoleniami wydawane w konsulatach, co ułatwi życie wielu mieszańcom strefy przygranicznej i znacząco zmniejszy koszty.
Już w lipcu tego roku Komisja Europejska zaproponowała ułatwienia dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego przy codziennym przekraczaniu granicy z Polską i Litwą. Zmiana obowiązujących przepisów w zakresie małego ruchu granicznego przewiduje włączenie do obszaru uznawanego za strefę przygraniczną - całego obwodu kaliningradzkiego oraz określonego obszaru przygranicznego po stronie polskiej. Włączone mają zostać: po stronie rosyjskiej - Kaliningrad Oblast a po stronie Polskiej powiaty w województwie pomorskim: pucki, m. Gdynia, m. Sopot, m. Gdańsk, gdański, nowodworski, malborski a w województwie warmińsko-mazurskim: m. Elbląg, elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, m. Olsztyn, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki.
Eurodeputowany Krzysztof Lisek jest przekonany, że "Jeżeli nadamy całemu obwodowi kaliningradzkiemu status obszaru przygranicznego to będziemy mogli skończyć ze sztucznym podziałem tego regionu i przez to znakomicie polepszyć wymianę gospodarczą i kulturalną."
Cecilia Malmström, komisarz ds. wewnętrznych jest zdania, że "Położenie enklawy kaliningradzkiej jest kwestią szczególną. Rozwiązanie, jakie proponuje Komisja, oznacza ułatwienia w kontaktach międzyludzkich oraz usprawnienie współpracy gospodarczej po obydwu stronach granicy, bez wpływu na kwestię bezpieczeństwa."
Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podczas spotkania z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na początku września powiedział - "Cieszę się, że wspólnie przekonujemy państwa UE do zmiany zarządzenia Unii o małym ruchu granicznym i że będziemy mogli podpisać, i wdrożyć tę umowę tak, aby skorzystali na niej wszyscy mieszkańcy okręgu królewieckiego i województw granicznych."
Z blisko milionem mieszkańców Obwód kaliningradzki jest częścią Federacji Rosyjskiej i od 2004 r. jedyną enklawą na terytorium UE.
Mały ruch graniczny to przyszłość. Trudno znaleźć jest podobny instrument, który w tak istotnym stopniu ułatwiłby codzienne funkcjonowanie obywatelom w strefach przygranicznych. Jego główne założenia to - przeprowadzanie kontroli na przejściach granicznych z mniejszą częstotliwością oraz bez konieczności stemplowania dokumentu jak również wprowadzenie specjalnych przejść przeznaczonych tylko dla mieszkańców strefy przygranicznej.
Na chwilę obecną weszły w życie cztery tego typu umowy: między Węgrami i Ukrainą (styczeń 2008 r.), Słowacją i Ukrainą (wrzesień 2008 r.), Polską i Ukrainą (lipiec 2009 r.) oraz Rumunią i Mołdawią (październik 2010 r.).
Łukasz Łukaszewski
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz