Uczniowie zapoznali się z praktycznymi metodami planowania i organizowania prac związanych z przewozem ładunków, z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego z zakresu logistyki, poznali dokumentację związaną z realizacją zadań transportowo-spedycyjnych oraz dokumentację dotyczącą rozliczeń z klientami i kontrahentami krajowymi i zagranicznymi. Praktykanci dodatkowo odbyli trzy wizyty techniczne w firmach TSL: na lotnisku w Lipsku, na którym znajduje się terminal przeładunkowy firmy DHL, firmie Schenker zajmującej się dystrybucją części do samochodów marki BMW, a także w przetwórni owoców w Lipsku sprzedającej swoje produkty w Niemczech oraz poza granicami państwa. Uczniowie uczestniczyli również w szkoleniu, które pozwoliło zdobyć im wiedzę z zakresu zakładania własnego przedsiębiorstwa w Niemczech.
Udział w projekcie pozwolił uczestnikom podnieść kompetencje językowe z angielskiego i niemieckiego, nie tylko zawodowe specjalistyczne, ale również umiejętność konwersacji.
W weekendy młodzież uczestniczyła w zorganizowanych wycieczkach do Lipska, Berlina i Drezna, co pozwoliło im na pozyskanie dodatkowych kompetencji, tj. poznanie kultury i obyczajów innego kraju, poszerzenie horyzontów myślowych, radzenie sobie w różnych sytuacjach życiowych i stawianie czoła wyzwaniom.
Podsumowanie projektu odbędzie się w czerwcu wraz z uroczystym wręczeniem międzynarodowych certyfikatów Europass potwierdzających zdobyte umiejętności. Młodzież kończąca edukację na technikum, będzie mogła przedłożyć uzyskany dokument u pracodawcy w Polsce, jak również za granicą. Ułatwi im to znalezienie się na europejskim rynku pracy.
Anna Wiśniewska
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz