Do niedawna mało osób wiedziało i łączyło osobę Napoleona Bonapartego z Braniewem, dzięki organizacji w 2011 roku Napoleoniady TMB zwróciło uwagę na wiele istotnych faktów historycznych.
Po mimo iż, wydarzenia dotyczą odległych czasów nasz lokalny pasjonat epoki napoleońskiej Wojciech Jaroszek jest w posiadaniu dużej ilości materiałów historycznych epoki napoleońskiej w tym tych, związanych bezpośrednio z ziemią braniewską. Czwartkowy wykład był tego doskonałym dowodem – mówca wykład rozpoczął od usprawiedliwienia, że: „nie jest z wykształcenia historykiem i z zebranych przez siebie faktów złożył wątek, którym podzieli się ze słuchaczami przepraszając za ewentualne uchybienia”.
Wykład był bardzo interesujący i dobrze przygotowany. Prezentując kolejne slajdy wykład zaprezentował istotne fakty lat 1804-1814 – tak, by wprowadzić słuchaczy w klimat tamtych czasów. Opowieść przemknęła się kolejno poprzez osobę Napoleona Bonapartego, jego działania wojenne w Europie, charakteryzując przy okazji styl prowadzenia działań militarnych i ówczesną politykę wszystkich stron omawianych konfliktów. Wreszcie skupiając uwagę słuchaczy na roku 1807 gdzie na terenach dzisiejszego powiatu wojska francuskie walczyły z armiami pruską i rosyjską.
Oprócz opisu mundurów, uzbrojenia, taktyki walki, Wojciech Jaroszek omawiał ze szczegółami przebieg kolejnych potyczek charakteryzując przy tym ich bohaterów. Opisując bitwę w Braniewie kolorowe slajdy krok po kroku pokazywały oblężenie miasta przez wojska francuskie oraz szczegóły z przebiegu walk i drogi ewakuacji sprzymierzonych wojsk Rosji i Prus. Słuchacze szczegółowo mogli dowiedzieć się nawet o stratach obu stron biorących udział w bitwie.
Wojciech Jaroszek zaprezentował również ciekawe losy oficerów biorących udział w bitwie, która dla niektórych stała się ważnym etapem w ich karierze oficerskiej.
Ciekawostką, którą przybliżył wykład jest fakt, iż francuski 6 Szwadron Braunsberg odnoszący znaczące sukcesy militarne w tym w braniewskiej bitwie 26.02 1807r. – funkcjonuje do dzisiaj pod tą samą nazwą.
Bardzo ciekawy wykład zgromadził blisko czterdziestu słuchaczy, wielu z nich o tym fragmencie historii słyszało pierwszy raz. Wojciech Jaroszek w trakcie ok. dwugodzinnego wykładu zdołał w ciekawy sposób opisać tamte wydarzenia. Osoby które, nie miały okazji uczestniczyć w spotkaniu mogą o tych i wielu innych faktach historii Braniewa przeczytać na stronie internetowej autora wykładu : www.historiabraniewa.hekko.pl
Zainteresowanym przypominamy, że Towarzystwo Miłośników Braniewa przygotowuje kolejne spotkanie z historią - wykład pt. „Wielcy ludzie odwiedzający Braniewo bądź pochodzący z naszego miasta ”który poprowadzi Rafał Mieczkowski . Data spotkania 25 kwietnia, miejsce Spichlerz Mariacki przy ul. Portowej 6 w Braniewie, o godzinie 18.00.
Jerzy Butkiewicz
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz