Nasza Helenka odeszła

Zmarła Helena Tyszkiewicz. To nie tylko wielka figura braniewskiej kultury. To też moja wieloletnia koleżanka redakcyjna.

Razem rozwijaliśmy IKaTa - tego z początku lat dziewięćdziesiątych. To Helena Tyszkiewicz zapraszała do współpracy z naszą (wtedy!) gazetą tuzy regionalnej kultury - Franciszka Chruściela, Andrzeja Zielińskiego i wielu innych. Dziękujemy ci Helenko. Zawsze będziemy pamiętali.

Urodziła się 12 lutego 1928 r. w Dulsku w województwie kujawsko-pomorskim. W 1946 r. przybyła do Płoskini w powiecie braniewskim. Przez wiele lat związana z Płoskinią i Braniewem. W latach 1946-1951 była zatrudniona w przedszkolu w Płoskini. Od 1963 r. przez kolejnych pięć lat była kierownikiem Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w Braniewie. W latach 1969-1975 pracowała jako bibliotekarz w Oddziale dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie. Od 1976 r. była zatrudniona w Bibliotece Publicznej Gminy Braniewo. Działała w niej do 1997 r., gdzie m.in. współorganizowała życie kulturalne. Była członkinią Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Braniewie.

Od najmłodszych lat fascynowała się poezją, która „była dla niej ucieczką w lepszy, wspaniały świat”.[1] Zadebiutowała wierszami Braniewo - miasto mojej młodości oraz Osadnikom Braniewa w zbiorze Ziemia elbląska sercem najbliższa (2005). Wyraziła w nich poczucie obcości i zadomowienia na ziemi osiedlenia. Do najbardziej dramatycznych jej utworów należą Treny napisane po tragicznej śmierci syna Krzysztofa Tyszkiewicza. [2] Opublikowała je w zbiorze Zatrzymany czas (1997), w którym znalazły się także wiersze syna. W 1995 r. ukazała się natomiast książka Poezja sercem śpiewana. Praca oświatowa z dziećmi stała się dla niej inspiracją do podjęcia twórczości literackiej dla najmłodszych. W 2002 r. wydała zbiór pt. Legendy, w którym zamieściła legendy w formie scenariusza (Legenda o Braniewie, Legenda o starym pałacu w Rudłowie, Legenda o diamentowym pierścieniu). Jest też autorką adaptacji baśni i legend. Publikowała też artykuły w prasie regionalnej i ogólnopolskiej, m.in. od 1991 r. pisała do czasopisma regionalnego „IKAT – Gazeta Braniewska” oraz do „Poradnika Bibliotekarza”. Poruszała także tematy regionalne na łamach „Głosu Elbląga”. Jest autorką szkicu wspomnieniowego o Władysławie Gębiku w pracy Mądry przed szkodą (1991) oraz współautorką (wspólnie z Franciszkiem Chruścielem) książki Z dziejów gminy Braniewo (2000), zawierającej historię okolic Braniewa oraz działalności Biblioteki Publicznej Gminy Braniewo w latach 1945-2000.

W roku 2004 była odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Cóż wszystko się kiedyś kończy. Rodzinie naszej koleżanki składamy kondolencje.

Krzysztof Szczepanik

Foto ze zbiorów Mariana Filipkowskiego

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz