Nie śmieć w majówkę – apel Operacji Czysta Rzeka

Zbliża się majówka. To czas, który chętnie spędzamy na łonie natury. Zadbajmy o to, aby odpady wygenerowane podczas pikników, spacerów czy wycieczek rowerowych, trafiły do śmietników. Jeśli nie będzie takiej możliwości zabierzmy je ze sobą do domu, a tam posegregujmy – apelują organizatorzy Operacji Czysta Rzeka. Zachęcają też, aby na majówkowe wypady zabrać ze sobą pusty worek na śmieci i przy okazji posprzątać. Do 8 maja w ramach inicjatywy odbędzie się jeszcze 117 zorganizowanych akcji sprzątania. 30 kwietnia to ostatni dzwonek na dołączenie do grona chętnych lub przygotowanie lokalnej operacji.

Największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek i okolic w Polsce pod hasłem „Operacja Czysta Rzeka” ruszyła po raz czwarty pod koniec marca. Do tej pory odbyło się ponad 270 akcji, w ramach których zebrano ponad 73 tony śmieci, ale raporty wciąż spływają do organizatorów. Największe zbieranie śmieci odbyło się w związku z Dniem Ziemi, który przypadał 22 kwietnia. W całej Polsce prawie 2500 osób wzięło udział w 178 akcjach.


 

„Przedłużamy świętowanie Dnia Ziemi z Operacją Rzeka do 8 maja. Bierzemy odpady
w swoje ręce, bo każdego z nas stać na taki gest. Pamiętajmy też, że jak pojawimy się nad rzeką, jeziorem czy w lesie, to nie pozostawiajmy po sobie śladu w postaci śmieci. Niestety puste butelki i opakowania po jedzeniu to najczęstszy widok po biesiadowaniu na łonie natury. Majówka sprzyja częstszemu przebywaniu w plenerze, dlatego tak ważne jest, aby uczulić społeczeństwo, by podeszło odpowiedzialnie do relaksu i rozrywki na powietrzu” - mówi Daniel Parol, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.


 

Rejestracja sztabów, akcji, uczestników

Operacja Czysta Rzeka ma charakter ogólnopolski, a akcje odbywają się wiosną, bo właśnie wtedy przyroda budzi się do życia i można zaobserwować ogromne pokłady śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach położonych przy korytach rzek czy innych zbiornikach.

Rejestracja sztabów wystartowała 25 marca i już tradycyjnie odbywa się drogą elektroniczną na stronie internetowej akcji www.operacjarzeka.pl. Do tej pory w systemie zarejestrowano niespełna 7 000 uczestników i ponad 400 akcji.

Lokalne akcje sprzątania potrwają do 8 maja. Sztaby i akcje można zgłaszać jeszcze do 30 kwietnia. W tym samym terminie mogą się rejestrować także uczestnicy.

Akcje otwarte, prywatne i specjalne

W tegorocznej edycji można zakładać akcje otwarte dla 25 uczestników lub prywatne ograniczone do grona rodzinnego czy znajomych. Nowym elementem są akcje specjalne organizowane m.in. przez szkoły i przedszkola. W tym wariancie to nauczyciel rejestruje swój sztab specjalny i podaje liczbę uczniów - uczestników swojej akcji, których bierze pod swoją opiekę. Wszyscy zgłoszeni otrzymają worki i rękawice do zbiórki odpadów. Szefom sztabów udostępnimy także materiały i narzędzia umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka na swoim obszarze działania. Uczestnikiem akcji może być osoba, która ukończyła 18 lat, natomiast osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w sprzątaniu wyłącznie pod opieką
i odpowiedzialnością rodziców lub dorosłych opiekunów. 

W ramach Operacji Czysta Rzeka zarejestrowano także 5 specjalnych akcji, których uczestnikami są uchodźcy z Ukrainy, przebywający na ternie województwa mazowieckiego. Ukraińscy podopieczni Fundacji Leny Grochowskiej posprzątają
w Ożarowie Mazowieckim (29.04), Konstancinie Jeziornie oraz Warszawie (4.05).

Oznacz i posprzątaj dzikie wysypiska


 

W tym roku chętni do sprzątania mają do dyspozycji także interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania. Smartfonowa aplikacja „Operacja Czysta Rzeka” jest bezpłatna i bardzo intuicyjna, a więc łatwa do zastosowania w plenerze. Aplikację można pobrać w sklepach Google Play i AppStore.

Aby być na bieżąco z wydarzeniami w ramach Operacji Czysta Rzeka 2022 warto śledzić kanały komunikacyjne inicjatywy:

 

Operacja Czysta Rzeka

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w 3 edycjach ponad 8000 wolontariuszy zebrało ok. 280 ton śmieci w całej Polsce.

Szczegółowe informacje:

www.operacjarzeka.pl

https://www.facebook.com/Operacjarzeka

Uwaga! Rejestracja sztabów i wolontariuszy odbywa się elektronicznie poprzez stronę internetową: www.operacjarzeka.pl.

 

Izabela Sałamacha

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz