Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w dniu 18 czerwca 2022 r. w Starych Sadach, na jeziorze Tałty. Według ustaleń prokuratora, Piotr O. tego dnia udał się w rejs wypożyczoną wcześniej łodzią motorową i kierował tą łodzią, choć nie posiadł uprawnień motorowodnych wymaganych do jej prowadzenia ani wiedzy na temat bezpieczeństwa żeglugi na wodzie. Motorówką podróżowało w sumie 7 osób, w tym troje dzieci. W pewnym momencie oskarżony miał wykonać niewłaściwy manewr w reakcji na fale wytworzone przez inne statki oraz ustawić łódź bokiem do fali, co przyczyniło się to do utraty stateczności łodzi, a w konsekwencji do jej wywrócenia. Osoby podróżujące motorówką wpadły do wody, natomiast łódź całkowicie zatonęła. W wyniku tego wypadku śmierć poniosła małoletnia dziewczynka, której ciało zostało wydobyte z zatopionej łodzi przez służby ratunkowe. Jednocześnie śledczy zwrócili uwagę, że w chwili zdarzenia osoby znajdujące się na pokładzie nie miały założonych środków asekuracyjnych lub kamizelek ratunkowych.
Ponadto, Piotrowi O. przedstawiono zarzut kierowania łodzią motorową w dniu 18 czerwca 2022 r., pomimo orzeczonego wobec niego wcześniej przez sąd zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych od dnia 27 listopada 2020 r. na okres 2 lat.
Sąd Rejonowy w Mrągowie wyrokiem z dnia 29 grudnia 2023 r. uznał Piotra O. za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów i skazał go za to na karę łączną 4 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego także środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w łącznym wymiarze 15 lat. Ponadto, Sąd orzekł od oskarżonego zadośćuczynienie za doznaną krzywdę przez wpłacenie kwot po 20 tys. zł na rzecz obojga rodziców dziewczynki, która zginęła w wyniku wypadku łodzi.
Apelację od wyroku wydanego przez sąd pierwszej instancji złożył obrońca oskarżonego.
Sąd Okręgowy w Olsztynie w VII Wydziale Karnym Odwoławczym w dniu 21 października 2024 r. zmienił zaskarżony wyrok sądu I instancji w ten sposób, że ostatecznie złagodził wymierzoną Piotrowi O. karę łączną pozbawienia wolności do 3 lat i 3 miesięcy, a łączny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych obniżył do 11 lat. W pozostałej części wyrok został utrzymany w mocy.
W ocenie Sądu odwoławczego, nie ma wątpliwości, że do wypadku łodzi motorowej doszło z powodu niefrasobliwości i zaniedbań ze strony oskarżonego. Sąd odwoławczy podając ustne motywy wyroku wskazał między innymi, że Piotr O. zachował się nierozsądnie, naruszył przepisy, nie miał uprawnień motorowodnych i umiejętności sterowania łodzią motorową, nie zadbał też o bezpieczeństwo załogi. W rezultacie doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Sąd zwrócił jednak uwagę, że był to nieumyślny wypadek, a po części również naruszenie zasad bezpieczeństwa przez oskarżonego miało charakter nieumyślny. Dlatego, w ocenie Sądu odwoławczego, kara wymierzona oskarżonemu jest odpowiednia do stopnia społecznej szkodliwości popełnionego czynu oraz stopnia jego zawinienia.
Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.
Jednocześnie informuję, że Sąd Okręgowy w Olsztynie wyznaczył na 29 listopada 2024 r. termin rozpoznania sprawy odwoławczej Grzegorza G. oskarżonego o wypożyczenie niesprawnej łodzi motorowej, która wywróciła się na jeziorze Tałty.
Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Adam Barczak
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 21 października 2024 r.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz