Celem projektu jest zdobycie przez uczniów doświadczenia zawodowego w zakresie spedycji towarów w przedsiębiorstwach logistycznych w Niemczech.
W bieżącym tygodniu zakwalifikowani uczniowie wraz z opiekunkami rozpoczęli miesięczną praktykę zawodową w Lipsku, w ramach której zapoznają się z praktycznymi metodami planowania i organizowania prac związanych z przewozem ładunków, z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego z zakresu logistyki. Będą także opracowywali dokumentację związaną z realizacją zadań transportowo-spedycyjnych oraz dokumentację dotyczącą rozliczeń z klientami i kontrahentami krajowymi i zagranicznymi. Udział w projekcie pozwoli uczestnikom podnieść kompetencje językowe z angielskiego i niemieckiego, nie tylko zawodowe specjalistyczne, ale również umiejętność konwersacji. Program praktyk zakłada również udział młodzieży w zorganizowanej wycieczce po Lipsku, jak również zwiedzanie Berlina i Drezna, co pozwoli na pozyskanie dodatkowych kompetencji, tj. poznanie kultury i obyczajów innego kraju, poszerzenie horyzontów myślowych, radzenie sobie w różnych sytuacjach życiowych i stawianie czoła wyzwaniom.
Spodziewanymi rezultatami odbytej praktyki zagranicznej przez uczniów technikum spedycji będzie rozwój konkretnych umiejętności zawodowych, językowych, kulturowych i interpersonalnych, zwiększenie szansy na zatrudnienie, kształtowanie przedsiębiorczości, kreatywności oraz mobilności. Potwierdzeniem odbytej praktyki zawodowej, jak również nabytych przez uczestników kompetencji będą trzymane przez nich Europassy – międzynarodowe certyfikaty. Młodzież kończąca edukację na technikum, będzie mogła przedłożyć uzyskany dokument u pacodawcy w Polsce, jak również za granicą. Ułatwi im to znalezienie się na europejskim rynku pracy.
Anna Wiśniewska
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz