„Nowoczesny” kandydat do parlamentu … z Braniewa

Krzysztof Szczepanik kandyduje, z ramienia Nowoczesnej Ryszarda Petru, do parlamentu. Szczepanik jest osobą w Braniewie znaną. To wszak twórca i pierwszy wydawca tygodnika IKaT, radny miejski, współtwórca Listy Ziemi Braniewskiej, dziennikarz niezależny, pracujący w krajach poradzieckich.

- Dlaczego kandyduje pan w wyborach parlamentarnych i na dodatek dlaczego akurat z Nowoczesnej Ryszarda Petru?

- Chciałbym coś w  życiu (swoim i mojego kraju) zmienić, na coś mieć wpływ, uczestniczyć w przemianach, a nawet je kreować.

- Pewnie zaraz powie pan, że Polska w ruinie.

- Od takich deklaracji są inne partie. Zdeterminowane zbyt długim siedzeniem w opozycji. Dla nich przegrana w wyborach to rzeczywiście może być ruina. Polityczna. A Polska wcale nie jest zruinowana. Jesteśmy krajem szybko się rozwijającym. Tyle, że rządząca Platforma Obywatelska zbyt nabrała cech partyjnego konformizmu. Tam, w PO, bardziej się chyba liczy kolejna kadencja u władzy, niźli jeszcze szybszy rozwój Polski. Bo każde przyspieszenie jest ryzykowne. Bo jak się nie uda to wyborcy … nie są zadowoleni.

- Wedle programu Nowoczesnej w parlamencie powinno się być nie więcej jak dwie kadencje.

- Ja bym poszedł dalej. Dwie kadencje, a ponadto drastyczne zmniejszenie zakresu immunitetu. Tak by parlamentarzysta mógł być chroniony tylko w sytuacjach bezpośredniego wypełniania swojego mandatu. Absolutnie jestem przeciwny przywilejom, które doprowadzają do zjawiska pod ogólnym hasłem: „nie płacę mandatów bo jestem posłem”. Podstawowym zaś zadaniem parlamentarzysty jest tylko i wyłącznie tworzenie prawa. Jeśli ktoś chce brylować na konferencjach prasowych, to niech się przede wszystkim chwali projektami ustaw, które z jego aktywnym uczestnictwem, powstawały. I co z tych ustaw wynika dla każdego Polaka.

- Nowoczesna jest przeciw finansowaniu partii z budżetu. Jak więc partie mają zdobywać środki na własną działalność.

- Partie, przy wszystkich ich ułomnościach, są podstawą demokracji. Nie należy więc wylewać dziecka z kąpielą i zakazywać jakiegokolwiek finansowania partii. Składki członkowskie stanowią margines budżetu każdego ugrupowania politycznego, na całym świecie.  Chyba więc najlepszym sposobem zdobywania tych środków byłyby jakieś, minimalne, odpisy z podatków, przeznaczone na partie.

- Co znaczy w waszym programie określenie „nowoczesna gospodarka”.

- Zacząć należałoby od powrotu maksymalnie uproszczonych przepisów, dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Taka ustawa powstała pod koniec lat osiemdziesiątych. Jej twórcą był ówczesny minister przemysłu, Mieczysław Wilczek. Oczywiście tej ustawy nie da się, w sposób prosty, przenieść do czasów obecnych. Najważniejszy jednak powinien być kierunek zmian: maksymalna prostota przepisów. Bo Polacy to bardzo kreatywny naród. Jeśli stworzymy im szerokie możliwości rozwoju to potrafią skorzystać.

- Pan tu o ogólnych warunkach, a rzeczywistość skrzeczy. Bezrobocie duże, emigracja też, zakłady pracy padają.

-  Bezrobocie się zmniejsza. Potwierdzają to nawet statystyki europejskie. Emigracja jest bardzo duża, ale co mają mówić przywódcy choćby Litwy, gdzie wyjechało 20% populacji. Co mają też powiedzieć rządzący we wschodnich Niemczech, gdzie wyjechało, do Zachodniej części kraju, około 30 procent, dotychczasowych mieszkańców. Emigracja jako zjawisko masowe wystąpiła po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Nie oznacza to, że wtedy zrobiło się nam gorzej. Ważniejsza było tu sama możliwość wyjazdu i podjęcia legalnej pracy w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Szwecji. Przypominam, że największa fala emigracji miała miejsce w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości w latach 2005 - 2007. Nie oskarżam premierów Marcinkiewicza czy Kaczyńskiego o złe rządzenie polską gospodarką. Wtedy bowiem wyjeżdżali wszyscy ci, którzy już dawno to planowali.  Podobne sytuacje miały miejsce we Włoszech, w latach sześćdziesiątych. Bardzo wielu Włochów wyjeżdżało wtedy za pracą, głównie do Niemiec i krajów Beneluksu. Potem wielu z  nich wróciło. Pewnie podobnie będzie i z Polakami. To jednak będzie proces. Raczej długotrwały, połączony z naszym, krajowym, tempem bogacenia się.

- No tak, ale co ma robić mieszkaniec Braniewa, miasta o około 30% - owym bezrobociu.

- Proszę pana, dopiero co rozmawiałem z braniewskim przedsiębiorcą budowlanym, Narzekał na brak rąk do pracy.

- Konkurencja … granicy robi swoje.

- Drobny przemyt nie jest wieczny. Ceny, na wyroby akcyzowe, w Polsce i Rosji mają tendencję do zbliżania się. Ponadto, w dającej się przewidzieć przyszłości, nie widać szans na zdecydowane polepszenie się stosunków Europy z Rosją. To też utrudnia kontakty przygraniczne. Teraz rolą państwa powinno być stwarzanie jak najlepszych warunków do rozwoju biznesu w Braniewie oraz w całej Polsce Północno Wschodniej. Jednym z elementów tej polityki powinien być powszechniejszy system zwolnień podatkowych, stosowany wobec przedsiębiorców chcących inwestować w tych rejonach Polski. Bo przecież inaczej obszar ten się będzie wyludniał. I to nie tylko z racji na emigrację zagraniczną. Pracowników z Bartoszyc, Braniewa, Lidzbarka czy Elbląga wysysa Trójmiasto, Warszawa, Śląsk. 

- Mówi pan o sprawach wielkich, ogólnopolskich. Coś jednak jest też do zrobienia w Braniewie…

- Za sprawy miejskie odpowiadają władze samorządowe. Parlamentarzysta jednak może lokalnej społeczności pomóc. Choćby przy dotarciu do decydentów, od rozdziału środków. Bo przecież ja sam widzę, że potrzeba naszemu miastu drugiego mostu nad Pasłęką. Niezbędne są także inwestycje w szpital, szkoły. Idealnie byłoby także pomóc Braniewu czy też najbliższej, powiatowej, okolicy przy poszukiwaniu jakiegoś kolejnego inwestora. A przecież jeszcze jest Frombork, gdzie niezbędne wydaje się przyspieszenie przy planowaniu i budowie obiektów sanatoryjnych. To byłby dopiero bodziec rozwojowy dla całego regionu!  

- Dziękuję za rozmowę.

Krzysztof Szczepanik – kandyduje z ramienia ugrupowania Nowoczesna Ryszarda Petru w wyborach parlamentarnych. Dziennikarz. Specjalizuje się w tematyce państw poradzieckich. Pisze analizy ekonomiczno – polityczne dla polskich agencji doradczych. Ponadto korespondent, w krajach poradzieckich, największego litewskiego portalu Delfi. Twórca serwisu www.europamaxima.eu   Więcej o jego poglądach, i nie tylko, na: https://www.facebook.com/krzysztof.szczepanik.35

Podpis pod zdjęcie: Krzysztof Szczepanik na rodzinnym selfie: z małżonką, mamą, synami i synową.

Źródło: Własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz