Nowości z uzdrowisk czeskich

Wielowiekowa tradycja, ponad trzydzieści miejscowości uzdrowiskowych, równomiernie rozsianych po całym kraju, kilkaset źródeł leczniczych i obfite występowanie leczniczej borowiny sprawia, że Republika Czeska jest zaliczana do światowych potęg balneologicznych.

 

Atrakcje wodne w Jáchymovie

Uzdrowisko Jáchymov, leżące u podnóża Gór Kruszcowych, zaczęło w roku 1906 jako pierwsze na świecie wykorzystywać lecznicze właściwości wody radonowej. Leczą się tu pacjenci z chorobami układu ruchu. W ubiegłym roku w uzdrowisku otwarto nowoczesne Aquacentrum Agricola,  w zabytkowym, stuletnim budynku. http://www.laznejachymov.cz.

 

Unikatowy basen w Karlovej Studance

Uzdrowisko Karlova Studánka, leżące w samym sercu Jesioników, na wysokości 800 m.n.p.m.  zaprasza do nowego, unikatowego basenu z ciepłą wodą morską. Oprócz zwykłych kąpieli są tu także różnego rodzaju masaże wodne. Pomieszczenie, oświetlone białym i niebieskim światłem, jest idealnym miejscem na zrelaksowanie się i medytacje. http://www.k.studanka.cz/.

 

Wyjątkowe zabiegi w uzdrowisku Bohdaneč

Borowina jest rośliną popularną w lecznictwie uzdrowiskowym. W uzdrowisku Bohdaneč stosuje się ją trochę inaczej niż zwykle: pacjent kładzie się na specjalnym łóżku wodnym, nie ma więc bezpośredniego kontaktu z wodą. Na jego ciało nanoszony jest następnie okład z borowiny. Ciepła woda z łóżka wodnego utrzymuje odpowiednią temperaturę okładu, nie grzejąc jednocześnie pacjenta, tak jak  w przypadku klasycznej kąpieli borowinowej. Dzięki temu leczeniu mogą być poddane także na przykład osoby z problemami układu krążenia.  Wprowadzenie tej nowej metody było poprzedzone niemal trzyletnimi badaniami, które potwierdziły jej dobroczynny efekt. Zabieg pomaga przy reumatyzmie, bólach pleców i stawów.  Oprócz tego stosując tę metodę oszczędza się zasoby naturalnych surowców leczniczych (borowinę) www.llb.cz

 

Nagroda roku  dla Franciszkowych Łaźni

Uzdrowisko Franciszkowe Łaźnie (http://www.franzensbad.cz)otrzymało tytuł Uzdrowisko Republiki Czeskiej roku 2009. Ta znacząca nagroda przyznawana jest corocznie, w ramach Festiwalu Uzdrowiskowego,  za wysoką jakość usług medycznych. Zwycięzców z ubiegłych lat znajdziemy na http://www.spalife.info.

 

Spa Suite w Karlowych Warach

Oferta uzdrowisk nie ogranicza się tylko do klasycznych pobytów zdrowotnych, coraz popularniejsze stają się także programy wellness. Karlowarski hotel Carlsbad Plaza przygotował specjalną ofertę wellness zwaną Spa Suite – dwie osoby mogą wynająć na dwie i pół godziny kilka pomieszczeń i skorzystać z zabiegów w spokoju i poczuciu całkowitej prywatności.http://carlsbad-plaza.com.

 

 

 

 

Odchudzanie w uzdrowisku Lednice i Bělohrad

W uzdrowisku borowinowym Bělohradotwarto w ubiegłym roku nowy Spa resort Tree of Life, specjalizujący się w problemach układu ruchu, z którymi wiąże się często nadwaga. Do dyspozycji jest tu nowoczesne urządzenie Exilis, służący do bezinwazyjnej liposukcji. http://www.belohrad.cz/

W uzdrowisku Lednice (Morawy Południowe) także leczą się pacjenci z chorobami układu ruchu i otyłością. Uzdrowisko oferuje m.in. nowoczesne urządzenie Cellu M6, przeznaczone nie tylko dla pacjentów z  nadwagą, ale także do leczenia bolących pleców czy skuków oparzeń. www.lednicelazne.cz.

 

Jeseníku – zabiegi pod gołym niebem

W pierwszym na świecie uzdrowisku wodoleczniczym – Priessnitz w Jeseniku planuje się w tym roku otwarcie parku, w którym pacjenci będą mogli korzystać z zabiegów wodoleczniczych pod gołym niebem. W parku znajdziemy rozmaite baseniki, potoczki, prysznice i inne wodolecznicze „atrakcje“. Przy każdej z nich będzie umieszczona tablica informacyjna. Kolejną nowością jest planowane na wiosnę otwarcie nowoczesnego Centrum Wypoczynku i Relaksacji im. Vincenza Priessnitza.  www.priessnitz.cz

 

 

Więcej o uzdrowiskach

Szersze informacje o uzdrowiskach czeskich uzyskamy na nowej stronie internetowej http://www.ceskelazenstvi.cz oraz na http://spa.czechtourism.com, www.spas.cz i www.lecebne-lazne.cz.

Ze stronywww.czechtourism.commożna ściągnąć bezpłatnie aktualny katalog uzdrowiskowy, dostępny w kilku wersjach językowych.

 

 

 

Źródło: Własne

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Zaintrygowany 2010-03-09 12:12:04 83.18.*.*
    Braniewo ostatnio nawiązało kontakty z miastem czeskim. Nawet przyjeżdżała do nas pani burmistrz tego grodu. Czy to ona jest na foto...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0