W dniu 16 lipca 2026 r. Prokuratura Rejonowa w Szczytnie skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o tymczasowe aresztowanie. Prokurator przedstawił podejrzanemu dwa zarzuty dotyczące przestępstw, których miał się dopuścić na szkodę dwóch osób pozostających pod jego pieczą zastępczą w prowadzonym wspólnie z żoną rodzinnym domu dziecka, wykorzystując ich zależność od siebie oraz ich nieporadność ze względu na ich wiek. Wobec jednej z pokrzywdzonych osób miał dopuścić się psychicznego znęcania się oraz doprowadzenia jej do poddawania się innym czynnościom seksualnym. Natomiast drugi zarzut dotyczy psychicznego znęcania się nad drugą osobą pokrzywdzoną oraz naruszenia jej nietykalności. Pierwszy z czynów miał być popełniony w okresie od 2015 r. do 2021 r., a drugi w 2025 r. w jednej z miejscowości na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
Sąd Rejonowy w Szczytnie w dniu 17 lipca 2026 r. uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Podejmując decyzję o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, sąd uznał, że zgromadzony na obecnym etapie postępowania materiał dowodowy w wysokim stopniu uprawdopodabnia popełnienie przez podejrzanego zarzucanych mu czynów. Przesłanką do zastosowania wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania jest m.in. grożąca mu surowa kara. W ocenie sądu istnieje także realna obawa podejmowania przez podejrzanego działań zmierzających do bezprawnego oddziaływania na osoby pokrzywdzone, co mogłoby zakłócić dalszy prawidłowy tok postępowania.
Z uwagi na charakter sprawy oraz konieczność ochrony prywatności pokrzywdzonych sąd nie udziela szerszych informacji dotyczących okoliczności objętych zarzutami.
Postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania nie jest prawomocne.
Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Adam Barczak
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 20 lipca 2026 r.


