OPINIE: Lekcje z pierwszego miesiąca wojny: logistyka, rozpoznanie, powszechny opór

Wojna w Ukrainie trwa już blisko miesiąc. To dobry czas aby zastanowić się jakie wnioski wyciągnąć z tego konfliktu dla Wojska Polskiego i naszych zdolności obronnych.

Wojna w Ukrainie pokazuje kluczową rolę rozpoznania satelitarnego. Polska powinna dbać o dostęp do satelitów amerykańskich oraz włączyć się w stworzenie europejskiego systemu rozpoznania satelitarnego.

 

Doświadczenia wojny w Ukrainie pokazują, że koncepcje obrony powszechnej są kluczowe dla państw takich jak Polska. Zarówno Polska jak i Ukraina nie będą Rosji dorównywać ilością uzbrojenia. Możemy natomiast przeciwstawić agresorowi wielką liczbę ludzi broniących aktywnie swojej ojczyzny. Dlatego pozytywnie oceniam wszelkie działania zmierzające do zachęcania Polek i Polaków do odbywania dobrowolnej służby wojskowej. Dotyczy to zarówno ustawy o obronie ojczyzny jak i propozycji zgłoszonych na konwencji PO.

 

Lewica natomiast konsekwentnie jest przeciwko poborowi. Skuteczna armia to armia złożona z ludzi, którzy chcą w niej być, którzy traktują służbę jak spełnienie marzeń a nie jak przykry obowiązek. Szczególnie istotne jest to, aby do wojska wciągać osoby ze specjalistycznymi umiejętnościami. Wojna w Ukrainie pokazała kluczową rolę logistyki. Eksperci od logistyki są dobrze opłacani na rynku. Dlatego wojsko musi płacić im konkurencyjne stawki podobnie jak ekspertom ds. cyberbezpieczeństwa.

 

Ważnym elementem jest również obrona cywilna. Kwestia zupełnie leżąca odłogiem. Brak obrony cywilnej został obnażony w sytuacji, gdy Polska musiała przyjąć 2 miliony uchodźców, a państwo dysponowało bardzo ograniczoną liczbą ludzi, którzy mogliby się zaangażować w koordynację pomocy uchodźcom.

 

Sama ustawa o obronie Ojczyzny nie jest idealnym aktem prawnym. Na pewno nie spełnia wszystkich oczekiwań opozycji. Ale trzeba podkreślić, że prace nad ustawą odbywały się w atmosferze poszukiwania konsensusu.

 

Wiele poprawek opozycji zostało przyjętych. W tym poprawka Lewicy gwarantująca zatrudnienie i ciągłość służby 3000 pracowników cywilnych i żołnierzy WKU i Wojewódzkich Sztabów Wojskowych.

 

Marcin Kulasek, poseł na Sejm, Lewica, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz