Oszuści cały czas atakują ! Policjanci apelują o czujność !

W ciągu jednego dnia przestępcy podając się za pracownika banku oraz rzekomego znajomego – próbowali wzbogacić się kosztem mieszkańców powiatu braniewskiego. W pierwszym przypadku poszkodowany stracił 1,5 tys. zł. W drugim natomiast, kobieta, do której odezwał się oszust nie dała się zwieść i pokrzyżowała plany przestępcom. Policjanci cały czas przypominają, aby nie wykonywać zbyt pochopnie żadnych transakcji !

Oszuści nie dają o sobie zapomnieć. Ich celem niezmiennie pozostaje chęć wzbogacenia się cudzym kosztem. Tylko w czwartek (07.04) przestępcy podjęli dwie próby oszukania naszych mieszkańców.
W pierwszym z przypadków do mężczyzny zadzwonił rzekomy pracownik banku. W trakcie rozmowy oszust przekonywał, że pieniądze klienta są zagrożone i musi zainstalować specjalną aplikację na telefonie. Mężczyzna nieświadomy przestępczego działania postąpił zgodnie z instrukcją. Tuż po zainstalowaniu aplikacji zalogował się do swojego internetowego konta, a po chwili zorientował się, że stracił 1500 złotych. O fakcie powiadomił policjantów.
Tego samego dnia do mieszkanki Braniewa na jednym z popularnych komunikatorów odezwał się „znajomy". W trakcie konwersacji mężczyzna poprosił o udostępnienie kodów blik, tłumacząc prośbę brakiem możliwości dokończenia swojej transakcji z uwagi na jakąś awarię. Oszust zapewniał, że niezwłocznie zwróci pożyczoną kwotę. Kobieta nie dała się jednak zwieść pozorom i postanowiła zadzwonić najpierw do znajomego. Kiedy skontaktowała się z prawdziwym kolegą – ten potwierdził, że nie prosił o żadne pieniądze, co jedynie utwierdziło ją w przekonaniu, że miała do czynienia z oszustem.
 
Policjanci cały czas ostrzegają !

Nie ulegaj presji ! Zachowaj wzmożoną czujność! Daj sobie czas na przemyślenia, nie działaj pod wpływem emocji. To może być oszustwo !

Jeżeli nawiąże z Tobą kontakt osoba, która będzie proponowała :

  • szybki zysk,
  • zainstalowanie oprogramowania na komputerze,
  • uratowanie „zagrożonych" pieniędzy na rachunku bankowym

ZAWSZE zachowaj czujność i zdrowy rozsądek ! To może być oszust !

Jolanta Sorkowicz

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz