Piątkowe wybuchy - szkolenie z rozpoznania minersko-pirotechnicznego

Wybuch i jego skutki oraz Wykonywanie prac minerskich to jedne z tematów zajęć realizowanych w trakcie trwającego od 13 sierpnia 2012 roku w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie szkolenia specjalistycznego pn. Rozpoznanie minersko-pirotechniczne.

Szkolenie, w trakcie którego uczestnicy odbywają zajęcia praktyczne z wykorzystaniem materiałów wybuchowych odbywa się w oparciu o Polową Bazę Szkoleń Minersko-Pirotechnicznych zlokalizowaną na terenie kętrzyńskiej szkoły Straży Granicznej.Piątkowe wybuchy - szkolenie z rozpoznania minersko-pirotechnicznego

Polowa Baza Szkoleń Minersko-Pirotechnicznych CSSG jest jedynym miejscem w Straży Granicznej przeznaczonym do realizacji szkoleń w wykorzystaniem materiałów wybuchowych. Obiekt posiada Certyfikat Instytutu Przemysłu Organicznego w Warszawie potwierdzający spełnienie warunków techniczno-organizacyjnych do prowadzenia szkoleń z wykorzystaniem materiałów wysokoenergetycznych.

W trakcie szkolenia słuchacze nabywają wiedzę i doskonalą umiejętności między innymi z zakresu rozpoznawania materiałów wybuchowych i środków inicjujących wybuch, przeszukania terenu i obiektów, organizowania i prowadzenia ewakuacji osób, a także wykorzystania środków zabezpieczenia indywidualnego i sprzętu technicznego do prowadzenia rozpoznania.

Podczas zajęć do wykrywania materiałów wybuchowych wykorzystywane są także psy, które często wspierają pracę funkcjonariuszy podczas służby.

Dodatkowo w dniach: 17 sierpnia (piątek) i 20 sierpnia (poniedziałek) odbędą się praktyczne zajęcia poświęcone wybuchowi i jego skutkom połączone z wysadzaniem materiałów. Skutki wybuchów mogą być odczuwalne w okolicach przyległych do Straży Granicznej w Kętrzynie.

Pierwsze szkolenie w Polowej Bazie Szkoleń Minersko-Pirotechnicznych CSSG odbyło się na przełomie lutego i marca tego roku. Obecna edycja, która zakończy się 24 sierpnia 2012 roku jest kolejnym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym, po zakończeniu którego funkcjonariusze rozpoczną służbę w macierzystych jednostkach, a zdobyte umiejętności wykorzystają w codziennej służbie do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym.

Aneta Wojtanowska-Zimoń

Źródło: SG

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz