W uroczystościach powitania w bazie Adazi wziął udział dowódca eFP Lieutenant-Colonel M.J. Reekie wraz z dowódcami Kontyngentów tworzących Grupę Bojową na terytorium Łotwy. Po uroczystej zbiórce dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie mjr Daniel Stanicki złożył meldunek szefowi SG WP nt. działalności PKW w Republice Łotewskiej.
Wizyta szefa sztabu była okazją do zorganizowania spotkania generała Andrzejczaka z żołnierzami wykonującymi zadania w ramach sojuszniczej inicjatywy Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO na Łotwie. Podczas spotkania generał podziękował żołnierzom za trud i wysiłek włożony w służbę Ojczyźnie.
W trakcie przemówienia generał nawiązał do bitwy pod Kircholmem w Salaspils. Wraz z asystą wydzieloną spośród żołnierzy PKW, złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym jedno z największych zwycięstw w historii oręża polskiego.
Zwieńczeniem wizyty był wpis generała Rajmunda Andrzejczaka do Księgi Pamiątkowej Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie.
Tekst i zdjęcia: ppor. Agnieszka KOLOWCA
Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie składa się z ok. 170 żołnierzy. Ich główne uzbrojenie stanowią czołgi PT-91 ze składu 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego z Braniewa i jest to trzecia misja naszych żołnierzy na Łotwie.
Bitwa pod Kircholmem stoczona została w dniu 27 września 1605 r. pomiędzy wojskiem polskim dowodzonym przez hetmana polnego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza, a Szwedami dowodzonymi osobiście przez króla Karola IX Wazę została uznana za jedno z największych zwycięstw Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polacy w sile 4 tys. ludzi, pokonali doskonale wyposażonych i trzykrotnie liczniejszych Szwedów. Dzięki szybkim działaniom oraz wykorzystaniu potencjału husarii jako siły przełamującej szyki wroga Polacy odnieśli błyskotliwe zwycięstwo okupione stratą zaledwie 100 żołnierzy. Natomiast Szwedzi utracili kilku dowódców i ok. 7-8 tys. ludzi, z czego większość zginęła w trakcie ucieczki, ścigana przez siły Chodkiewicza. Niestety jak to nie raz bywało w naszej historii spektakularne zwycięstwo nie zostało jednak wykorzystane przez Polaków, a wojna trwałą jeszcze 6 lat.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz