Pogodna atmosfera na festiwalach filmowych w Czechach

Niektórzy sądzą, że tylko nieliczni, prawdziwi miłośnicy filmu są w stanie spędzić cały dzień w sali kinowej, w czasie gdy na dworze jest piękna, letnia pogoda. Wystarczy jednak przyjechać do Karlowych Warów w czasie festiwalu filmowego, by przekonać się, że takich fanatyków kina, którzy na tydzień są w stanie zapomnieć o otaczającym ich świecie, są tysiące.

Ci, którzy mają jednak dość siedzenia przez cały dzień w mrocznej sali, mogą wyskoczyć na koncert lub na spacer pięknymi uliczkami słynnego kurortu. 

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach (02.–10.07.2010),  najsłynniejszy festiwal filmowy w środkowej i wschodniej Europie, jedyny festiwal kategorii A w Czechach, obchodzi w  2010 roku 45 urodziny. Corocznie na festiwalu prezentowanych jest w Czechach ponad 200 nowych filmów z całego świata.

Najbrdziej popularną sekcją karlowarskiego festiwalu jest tradycyjnie międzynarodowy konkurs filmów fabularnych, w którym obok dzieł znanych twórców przedstawiane są filmy utalentowanych, debiutujących autorów. Swój debiutancki obraz Matka Teresa od kotów zaprezentuje na przykład w tym roku polski dramatopisarz, scenarzysta i realizator filmowy Paweł Sala.

Do gwiazd, które odwiedziły festiwal w ostatnich latach należą m.in: Sean Connery, Nastassja Kinski, Keira Knightley, Elijah Wood…

Wiecej informacji:  www.kviff.com

 

 W połowie wakacji (23.07.-01.08.2010) warto odwiedzić Uherské Hradiště (ok. 70 km na wschód od Brna), gdzie będzie można uzupełnić wiedzę z zakresu kinematografii w Letniej Szkole Filmowej. www.lfs.cz

 

Pozostałe festiwale filmowe:

Festiwal nad rzeką, Pisek, 30.07.- 07.08.2010, www.festivalnadrekou.cz

Międzynarodowy Alpinistyczny Festiwal Filmowy, Teplice nad Metuji, 26.-29.08.2010, www.horolezeckyfestival.cz

Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych TOURFILM, Karlowe Wary, 06-08.10.2010, www.tourfilm.cz

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Jihlava, 26.-31.10.2010, www.dokument-festival.cz 

 

22.6.2010

 

 

Źródło: Własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz