Polska Rozmawia rusza ogólnopolski projekt Fundacji Nowej Wspólnoty

Czy konserwatywna katoliczka znajdzie nić porozumienia z postępową feministką? Czy właściciel małej firmy rodzinnej zrozumie podejście do życia menedżera z międzynarodowej korporacji? Brzmi nieprawdopodobnie – ale to możliwe! Już w marcu 1000 Polek i Polaków o odmiennych poglądach, wartościach i stylach życia spotka się w rozmowach jeden na jeden – by się poznać i znaleźć wspólny język. Fundacja Nowej Wspólnoty rusza z ogólnopolskim projektem „Polska rozmawia” – jego celem jest złagodzenie podziałów w społeczeństwie.

Podziały w Polsce są widoczne gołym okiem – od burzliwych debat w Sejmie po kłótnie rodzinne przy świątecznym stole. Według badań jesteśmy trzecim najbardziej podzielonym narodem w Europie1. Powody podziałów w Polsce są różne: od toczącego się od kilku lat ostrego konfliktu politycznego, przez szybki rozwój gospodarczy, aż po
zmiany obyczajowe, pojawienie się nowych technologii i mediów społecznościowych. To wszystko sprawia, że łatwiej o różnice, spory i kłótnie. Ale są też dobre wiadomości: Polki
i Polacy wierzą w sens rozmowy i potrzebę dogadywania się w ważnych sprawach.

Tylko jak do tego doprowadzić?
 

Niby wszyscy mieszkamy w Polsce, ale tak naprawdę żyjemy w swoich bańkach. Spotykamy się i rozmawiamy z ludźmi, którzy są podobni do nas. Niechętnie odzywamy się do tych spoza – tłumaczy Wawrzyniec Smoczyński z Fundacji Nowej Wspólnoty. – Życie w bańkach utrwala podziały. Gdy rozmawiamy z „tymi innymi”, zmniejszamy polaryzację wokół nas. Dlatego startujemy z projektem „Polska Rozmawia”. Zapraszamy ludzi z całej Polski, wyznających różne wartości i poglądy, do rozmowy z osobami spoza własnej bańki. Szukamy wspólnego języka – dodaje.

 

Projekt jest bezpłatny i każdy może zgłosić chęć udziału, jeśli tylko jest dorosły. Fundacja połączy ze sobą co najmniej 1000 osób o przeciwnych poglądach na rozmowy jeden na jeden. Aby wziąć udział, wystarczy się zapisać i odpowiedzieć na osiem pytań na stronie https://polskidialog.pl/polska_rozmawia/. Rozmowy odbędą się w weekend 2-3 marca i nie wymagają dojazdu – wszystkie odbędą się online, na popularnych platformach do rozmów wideo (np. Zoom, Skype, Messenger). Każda para rozmówców dostanie wcześniej poradnik, który pomoże im się porozumieć mimo różnic poglądów.
 

Fundacja Nowej Wspólnoty od trzech lat zajmuje się łagodzeniem podziałów w Polsce. – Wiemy, że bezpośrednie rozmowy czynią cuda. Polki i Polacy umieją się dogadać! – komentuje Smoczyński. Przed nami trudny rok: dwóch kampanii wyborczych, rozliczeń i sporu politycznego między rządem a prezydentem. Fundacja chce dotrzeć do osób o poglądach konserwatywnych, liberalnych i umiarkowanych. – Zależy nam szczególnie na tych, którzy nie odnajdują się w ostrej debacie politycznej. Wierzymy, że nasz projekt pomoże w łagodzeniu podziałów i zwiększaniu współpracy w Polsce.

 

Fundacji Nowej Wspólnoty realizuje projekt „Polska Rozmawia” wspólnie z organizacją My Country Talks. Podobne projekty odbyły się wcześniej w kilku krajach świata – m.in. w Czechach, Francji, Norwegii, USA, Szwajcarii, Niemczech i Tajlandii. Od 2017 roku w rozmowach jeden na jeden wzięło udział łącznie 290 tysięcy osób. – Uczestnicy w innych krajach byli bardzo zadowoleni z możliwości poznania osób „po drugiej stronie”. Powstało z tego wiele nowych znajomości, a przede wszystkim wzajemnego zrozumienia. Zrozumienie jest kluczem do współpracy – mówi Smoczyński.

 

Partnerami projektu „Polska Rozmawia” są Związek Firm Public Relations i Stowarzyszenie Demagog.

Agnieszka Krysztofowicz

 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz