Program „Przedsiębiorstwo Fair Play” 2010

Program Przedsiębiorstwo Fair Play jest od 1998r realizowany przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym działający przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.

Celem programu jest propagowanie etyki w biznesie oraz promowanie i wyróżnianie firm, które działają w sposób solidny i rzetelny. Tytuł i certyfikat PFP przyznawany jest firmom, które mają właściwe relacje z konkurencją, terminowo wywiązują się ze zobowiązań wobec kontrahentów i Skarbu Państwa, dostarczają klientom terminowo wartościowe towary i usługi. Mają także właściwe relacje ze swoimi pracownikami, płacąc im godziwie i terminowo, dbając o bezpieczeństwo pracy i stwarzając warunki rozwoju umiejętności. Ponadto dbają o środowisko naturalne i są wrażliwe na potrzeby środowiska lokalnego, aktywnie włączając się w akcje charytatywne i sponsoring.

 

W 2010r do programu, po zapoznaniu się z jego regulaminem, przystąpiło 656 przedsiębiorstw z całej Polski z tego z woj. warmińsko-mazurskiego 16 firm. Aby uzyskać certyfikat firma musi poddać się wszechstronnej, dwuetapowej weryfikacji. W pierwszym etapie przedstawiają swoje dokonania w ankiecie. Materiał ten ocenia Komisja Regionalna (skład w załączeniu). Pozytywna ocena komisji pozwala na zakwalifikowanie firmy do drugiego etapu, w którym jest ona wizytowana przez audytora. Podczas audytu sprawdzane są wszystkie informacje zawarte w ankiecie. Weryfikacji poddawana jest terminowość płatności, zapłacone odsetki, kary, sprawy sądowe, wyniki kontroli PIP, ZUS, US, UKS i inne. Prowadzone są także rozmowy ze związkami zawodowymi, pracownikami i oceniane warunki pracy. Jednocześnie zbierane są opinie klientów i dostawców weryfikowanej firmy. Ta wszechstronna weryfikacja pozwala Kapitule Programu wyłonić laureatów danej edycji. Laureatami zostają wszystkie te firmy, które spełniają kryteria programu.

 

17 grudnia 2010r w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie podczas uroczystej gali 623 przedsiębiorstwom wręczono certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play” 2010. Wśród laureatów znalazło się 14 firm z woj. warmińsko-mazurskiego. W gronie tym 7 przedsiębiorstw certyfikat uzyskało po raz pierwszy.

Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjno-Handlowe "TECHTRANS" s.j. Andrzej Szmit & Ireneusz Ziemiński z Elbląga było wśród 34 firm nominowanych do nagrody głównej – Statuetki, którą ostatecznie uhonorowano 15 przedsiębiorców.

 

Wszyscy laureaci uzyskując certyfikat mają prawo posługiwać się znakiem PFP na wszystkich materiałach reklamowych, papierach firmowych, wizytówkach i szyldach. Firmy są promowane w języku polskim i angielskim w Złotej Księdze „Przedsiębiorstw Fair Play”,
a także w mediach ogólnopolskich i regionalnych. Laureaci PFP to firmy rzetelne, solidne, zauważane i poszukiwane jako partnerzy biznesowi. Tytuł PFP poprawia wizerunek i markę firmy. Laureaci programu PFP to firmy perspektywiczne, umiejące sobie dobrze radzić
z trudnościami i ciągle podnoszące kulturę przedsiębiorczości.

 

 

 

 

 

 

 

Program „Gmina Fair Play” 2010

w woj. warmińsko-mazurskim
(informacja prasowa)

 

 

W końcu września 2010r Krajowa Izba Gospodarcza zakończyła IX edycję konkursu „Gmina Fair Play”. Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się 17 grudnia 2010 podczas gali w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie. Podstawowym celem konkursu jest wyłanianie i nagradzanie samorządów w pełni zaangażowanych w tworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej oraz aktywnych w przyciąganiu nowych inwestorów. W gminach tych spotykamy „przyjazną administrację”, która rozumie potrzeby wszystkich grup społecznych funkcjonujących na jej terenie. Administracja gminna posiada wysokie kwalifikacje i działa szybko i trafnie przestrzegając terminów i przepisów. Konkurs trwa cały rok i przebiega 2-etapowo. W pierwszym etapie gminy oceniane są na podstawie dostarczonej ankiety – prezentacji, do której dołączana jest oferta inwestycyjna i materiały promocyjne. Jeśli gmina uzyska min. 72 punkty na 100 możliwych jest kwalifikowana
do II etapu. W trakcie drugiego etapu przeprowadzany jest audyt certyfikacyjny w urzędzie gminy i na jej terenie. Ponadto odbywa się losowe badanie inwestorów działających na terenie gminy. Bez względu czy gmina uczestniczy w konkursie pierwszy raz czy kolejny zawsze przechodzi audyt.

 

Na podstawie ocen z pierwszego i drugiego etapu Kapituła Konkursu przyznaje gminom certyfikaty, a także wyróżnienia. Kapituła certyfikaty przyznała 122 gminom. W tej liczbie znalazło się 7 gmin z woj. warmińsko-mazurskiego, a mianowicie:

 

GMINA

KATEGORIA

Gmina Barciany

gmina wiejska agro

Gmina Dywity

gmina wiejska wielofunkcyjna

Gmina Iława

gmina turystyczna

Gmina Kisielice

miasteczko i małe miasto

Gmina Łukta

gmina turystyczna

Gmina Nowe Miasto Lubawskie

gmina wiejska agro

Miasto Bartoszyce

miasteczko i małe miasto

 

Laureaci to niewątpliwie najaktywniejsze samorządy, charakteryzujące się stworzeniem dobrych warunków do inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej,
a także dbające o rozwój gminy i poprawę warunków życia ich mieszkańców.

 

Corocznie Kapituła Konkursu najlepsze gminy nagradza statuetką i wyróżnieniami.
W 2010r. gminy Iława i Łukta, uczestniczące w konkursie w kategorii gmin turystycznych, uzyskały honorowe wyróżnienia.

 

            Gminom, które przez kolejnych 5 lat uzyskiwały certyfikat przyznano „Złotą Statuetkę”. W 2010 uhonorowano nią gm. Kisielice.

 

Wszyscy laureaci konkursu uzyskują prawo posługiwania się znakiem GFP przez
1 rok na wszystkich materiałach promocyjnych, szyldach, wizytówkach, a także „witaczach” przy granicach gmin. Gminy laureaci uzyskują ocenę inwestorów. Każda gmina otrzymuje od organizatorów raport i ocenę pozycji marketingowej na tle innych uczestników konkursu. Laureaci są promowani przez organizatorów w mediach ogólnopolskich i regionalnych. Dużą wartość dla laureatów ma „Katalog Ofert Inwestycyjnych” Gmina Fair Play 2010, w którym prezentowane są wszyscy laureaci.

Źródło: UM

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz