Data dodania: 2008-11-26 14:00:53,
kzs
A | A | A
Przeciw demoralizacji nieletnich
Pedagodzy, sędzia i policja wspólnie szkolili się jak skuteczniej przeciwdziałać demoralizacji nieletnich. Jak wynika z policyjnych statystyk, spadła ilość czynów karalnych popełnianych
Pedagodzy, sędzia i policja wspólnie szkolili się jak skuteczniej przeciwdziałać demoralizacji nieletnich. Jak wynika z policyjnych statystyk, spadła ilość czynów karalnych popełnianych przez nieletnich, drastycznie wzrosła za to liczba nieletnich spożywających alkohol.
Szkolenie pedagogów w jednostce policji miało na celu wymianę doświadczeń i oczekiwań we wspólnie podejmowanych przedsięwzięciach na rzecz dzieci i młodzieży. Szkoła, policja i sąd to jedne z wielu instytucji, których działania mają na celu ograniczenie zjawiska demoralizacji wśród najmłodszych. W naszym spotkaniu udział brali również przedstawiciele Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Policyjne statystyki niepokojąco wzrastają w ilości odnotowanych nieletnich będących pod wpływem alkoholu. W 2007 roku policjanci ujawnili 70 nieletnich, którzy pili alkohol. Do końca października 2008 roku funkcjonariusze ujawnili już 80 nieletnich pod działaniem alkoholu – 27 dziewcząt i 53 chłopców w wieku od 14 do 17 lat. Rekordziści mieli prawie po 3 promile alkoholu. Pośród nich byli tacy, którzy kolejny raz trafiali do policji z powodu alkoholu.
Spadła natomiast liczba nieletnich, którzy popełniają czyny karalne. W 2007 roku policjanci odnotowali 68 nieletnich sprawców czynów karalnych (są to osoby nieletnie, które ukończyły 13 lat i popełniły wykroczenie lub przestępstwo). Do końca września br. do policji trafiło 31 nieletnich w wieku od 10 do 16 lat, m.in. z powodu kradzieży sklepowej, kradzieży pieniędzy, czy roweru.
W pierwszym etapie szkolenia omawiano „Odpowiedzialność prawną nieletnich za popełniane czyny karalne”, którą przedstawiła Pani Justyna Szczepkowska, sędzia Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Braniewie. Drugie spotkanie zaplanowane jest w grudniu. Policja, pedagodzy i instytucje wspomagające będą opracowywać algorytmy postępowania w sytuacjach, gdy młodzież sprawia problemy wychowawcze i wchodzi w konflikt z prawem. Naszym celem jest uchronienia młodego człowieka od powtarzania błędu, którego konsekwencje mogą zaważyć na całym jego życiu.
Źródło: Policja Braniewo
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz