Rozpoczęły się policyjne działania prewencyjne Bezpieczny Weekend - Wielkanoc

Przedświąteczne przygotowania, ostatnie zakupy, wycieczki te dalsze i te całkiem bliskie to dla policjantów czas większego niż zazwyczaj ruchu na drogach naszego regionu. Wielu z Was wyruszy w trasę by spotkać się z rodziną. Pamiętajmy więc o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze.

Już dzisiaj, w Wielki Piątek ruszają policyjne działania „ Bezpieczny Weekend - Wielkanoc 2016”. Policjanci ruchu  drogowego w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach będą dbać o nasze bezpieczeństwo. Policjanci zwracać będą szczególną uwagę na przekroczenia prędkości, sprawdzą stan trzeźwości kierujących, przyjrzą się w jaki sposób przewożone będą dzieci i czy wszyscy pasażerowie używają pasów bezpieczeństwa. Wzmożonych kontroli i nadzoru nad ruchem należy spodziewać się do późnych godzin nocnych w wielkanocny poniedziałek.

Kierowcy muszą zwracać uwagę na wiosenną, często kapryśną aurę, która nie zawsze będzie sprzyjała bezpiecznym podróżom. Pamiętajmy też, że na drogach pojawią się kierujący z niewielkim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów - zasada ograniczonego zaufania i koncentracja pomogą wszystkim użytkownikom ruchu. Niedoświadczonym kierowcom przypominamy, aby mierzyli siły na zamiary, nie wykonywali niebezpiecznych manewrów. Za kierownicę należy wsiadać wypoczętym, wyjeżdżać odpowiednio wcześniej, by bez pośpiechu dotrzeć do celu.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy od nas samych - brak pośpiechu, koncentracja, bezwzględna trzeźwość i życzliwość to nie tylko puste słowa.

Śmigus-dyngus tak, ale z rozsądkiem!

 

Policjanci przypominają - drugi dzień świąt to często dla wielu młodych ludzi okazja do zachowań, które znacznie odbiegają od tradycyjnych obchodów tego święta. Chuligańskie wybryki nie będą tolerowane.   Apelujemy o rozwagę i bezpieczną zabawę podczas świętowania lanego poniedziałku. Przypominamy, że odpowiedzialność za czyny małoletnich ponoszą Rodzice.

 

W lany poniedziałek podczas pozornie bezpiecznych zabaw, w wielu miejscach pojawiają się liczne grupy młodzieży, których zachowanie staje się chuligańskim wybrykiem naruszającym granicę dobrej i bezpiecznej zabawy. Przypominamy, że naruszenie obowiązujących przepisów, głównie prawa wykroczeń, wiąże się z konsekwencjami prawnymi.

Wykroczenia, które najczęściej odnotowują policjanci to:

– rzucanie woreczkami, pojemnikami z wodą lub wylewanie cieczy przez okno;

– oblewanie wodą przechodniów, jeśli ma to charakter chuligański, bądź wlewaniu wody do klatek schodowych,  środków komunikacji miejskiej itp.;

– rzucanie woreczkami z wodą w pojazdy, co może naruszać przepisy ruchu drogowego, powodując zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Za powyższe wykroczenia grozi kara grzywny do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa zostanie skierowania do sądu, który może wymierzyć karę ograniczenia wolności, a nawet karę aresztu.

Pamiętajmy, że pomysłowość i brak wyobraźni młodych ludzi niejednokrotnie mogą doprowadzić do tragedii, dlatego też policjanci nie będą tolerować chuligańskich wybryków.

Apelujemy również do Rodziców, by zwracali szczególną uwagę dzieciom, i przypominali, że oblewanie osób, które sobie tego nie życzą jest zabronione. Jeśli nieletni zniszczy komuś odzież, torebkę, telefon lub inny przedmiot, konsekwencje finansowe poniosą jego Rodzice.

Maciej Suchecki

Źródło: Policja

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz