Ruch bezwizowy – już wkrótce

Prawdopodobnie jużw nowym rokuruszy ruch bezwizowy pomiędzy obwodem kaliningradzkim a Litwą i niektórymi regionami Polski.

            Pod koniec lipca b.r. Komisja Europejska zaproponowała objęcie obwodu kaliningradzkiego w dużej części Pomorza oraz Warmii i Mazur ruchem bezwizowym dla mieszkańców, w ramach przepisów o ruchu przygranicznych UE.

            Projekt będący już na ukończeniu, obejmowałby m.in. na Pomorzu: Sopor, Gdańsk, Gdynię oraz powiaty: pucki, gdański, nowodworski i malborski. W woj. warmińsko-mazurskim m.in. Elbląg, Olsztyn, oraz powiaty: olsztyński, elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, olecki, gołdapski, giżycki.

 

            Precedensowe rozwiązanie

 

            Odwód kaliningradzki graniczy z Polską i Litwą. Największą rozciągłość obwodu z północy na południe to -108km, a ze wschodu na zachód 205km.

            Regulacje przepisów unijnych o małym ruchu granicznym mają objąć cały obwód kaliningradzki oraz proporcjonalny obszar po polskiej stronie. Większość krajów UE popiera takie rozwiązanie i ma ono być jednak precedensowe wyłącznie dla obwodu kaliningradzkiego.

 

            Litwa – inaczej

 

Litwa nie chce otworzyć dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego strefę dla bezwizowych wyjazdów na więcej niż na 50km swojego terytorium – stwierdził vice minister spraw zagranicznych Litwy – Ewaldas Ingnatawiczius.

            Polska zaś chce i może rozszerzyć strefę bezwizową na swoim terytorium/

Podtrzymuje ona propozycje, aby obywatele obwodu kaliningradzkiego mogli odwiedzać tereny przygraniczne naszego kraju na głębokość terytorium adekwatnego z obwodem kaliningradzkim. Obecne regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego w pasie 30, a maksymalnie 50km po obu stronach granicy. Obwód jest traktowany jako przygraniczna strefa UE.

 

            Jest dobra wola

- Położenie enklawy kaliningradzkiej jest kwestią szczególną – oświadczyła Cecilia Malmstrom, komisarz ds. wewnętrznych UE – rozwiązanie, jakie proponuje Komisja, oznacza ułatwienia w kontaktach międzyludzkich oraz ułatwienie współpracy gospodarczej po obu stronach granicy, bez wpływu na kwestię bezpieczeństwa.

            Nad propozycjami KE wspólnie pracują grupy robocze w Radzie UE oraz w komisjach Parlamentu Europejskiego.

            Gry kraje UE i PE osiągną porozumienie w tej sprawie – to wówczas przygraniczny ruch bezwizowy dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego i adekwatnych terenów Polski (i ograniczonych dla Litwy) wejdzie w życie.

Dla Litwy niewiele się zmieni, ponieważ jej terytorium jest już objęte umową o małym ruchu przygranicznym, którą Litwa obecnie negocjuje z Rosją.

 

            Przy dobrej woli umowa o ruchu bezwizowym dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego może być podpisana możliwie szybko.

 

Wojciech Zajączkowski – Konsul Generalny RP w Kaliningradzie – problem przygranicznego ruchu pomiędzy regionami Polski i OK. powinien być rozwiązany w drugiej połowie tego roku, najprawdopodobniej w jesieni.

 

            Jerzy Miller – szef MSWiA w trakcie wizytacji przejścia granicznego w Bezledach i Grzechotkach i dniu 18.08 b.r.: „Pojedyncze miesiące dzielą nas od zgody UE na takie rozwiązanie. Po stronie rosyjskiej ta zgoda jest.”

 

Warunki wydawania zezwoleń na ruch bezwizowy dla mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego zostały już wstępnie określone. Są one następujące:

-obywatel mieszka w obwodzie kaliningradzkim co najmniej 3 lata,

- zezwolenie na wyjazdy bezwizowe otrzymuje na ⁿ lata,

- w ciągu półrocza może przebywać po drugiej stronie granic nie więcej niż 90 dni,

- maksymalna długość jednorazowego pobytu to 30 dni,

- zezwolenie ma kosztować 20 euro,

- aplikację o zezwolenie składać się będzie drogą internetową.

 

            Podobne zasady mają obowiązywać obywateli województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

 

                                                                                                          Roman Hyczko

Źródło: Własne

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Fiat 125 2011-10-29 20:34:09 46.112.*.*
    Czas wyciągać fiaciora ze stodoły...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0