Śmiertelne pobicie

W dniu 30 listopada 2023 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się proces trzech mężczyzn oskarżonych o śmiertelne pobicie mieszkańca Olsztyna.

Prokurator Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ w dniu 21 czerwca 2023 r. skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Patrykowi M., Jakubowi M. i Mateuszowi L. oskarżonym o śmiertelne pobicie mieszkańca Olsztyna (tj. o czyn z art. 158 par. 3 Kodeksu karnego).

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w noc wigilijną z 24 na 25 grudnia 2022 r. na ul. Jagiellońskiej w Olsztynie. Oskarżeni mężczyźni tego dnia razem spożywali alkohol. W godzinach nocnych uzgodnili, że pójdą do mieszkania, w którym przebywał pokrzywdzony mężczyzna. Oskarżonym nie podobało się, w jaki sposób pokrzywdzony miał zachowywać się wcześniej w stosunku do bliskich im osób. Według ustaleń prokuratora oskarżeni po wejściu do tego mieszkania, działając wspólnie i w porozumieniu, wzięli udział w pobiciu pokrzywdzonego. To pobicie miało polegać na kopaniu i uderzaniu rękoma pokrzywdzonego po całym ciele, a następnie pozostawieniu go na zewnątrz bez ubrania na śniegu. W wyniku działania oskarżonych pokrzywdzony doznał poważnych obrażeń ciała. Mężczyzna zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Proces w tej sprawie rozpoczął się w dniu 30 listopada 2023 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Na początku rozprawy Sąd uprzedził strony o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynu zarzucanego oskarżonym poprzez zakwalifikowanie go jako czynu polegającego na spowodowaniu ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ze skutkiem śmiertelnym albo przyjęciu kwalifikacji zabójstwa.

Patryk M. oraz Jakub M. w pierwszym dniu procesu przyznali się jedynie do udziału w pobiciu. Natomiast zaprzeczyli, że zadane przez nich uderzenia doprowadziły do śmierci pokrzywdzonego. Obaj oskarżeni wnieśli też o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Jednakże Sąd nie rozstrzygnął jeszcze tych wniosków.

Z kolei Mateusz L. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu, dodając, że nie brał udziału w pobiciu pokrzywdzonego, stał jedynie z boku i nie chciał w ogóle na to patrzeć.

Z uwagi między innymi na zasygnalizowaną przez Sąd możliwość zmiany kwalifikacji prawnej czynu zarzucanego oskarżonym obrońca jednego z oskarżonych wniosła o odroczenie rozprawy w celu umożliwienia przygotowania się do obrony i zajęcia stanowiska w tym zakresie. Sąd wyznaczył nowy termin w tej sprawie na 6 lutego 2024 r. Sąd w tym dniu planuje między innymi przesłuchania świadków.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Adam Barczak
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 30 listopada 2023 r.


 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz