Spór o prawdę historyczną przed Prokuraturą w Berlinie

Stowarzyszenie Patria Nostra z siedzibą w Olsztynie podjęło kolejne kroki prawne w walce o prawdę historyczną. Po pozwach przeciw wydawcom Die Welt i Focus przyszedł czas na twórców kontrowersyjnego serialu Nasze matki, nasi ojcowie oraz wydawców gazety Bild. Do prokuratury w Berlinie właśnie trafiło zawiadomienie w tej sprawie.

 

Dnia 13 czerwca 2013 roku złożone zostało do Prokuratury w Berlinie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania karnego w stosunku do twórców serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”, wyświetlonego po raz pierwszy przez publiczną telewizję ZDF w dniach 18-20 marca 2013 roku oraz wydawcom gazety Bild w związku z artykułem prasowym z dnia 19 marca 2013 roku pod tytułem „Nie wszyscy służyliśmy - najważniejsze pytania do eposu telewizyjnego”.

 

Zawiadomienie z ramienia Stowarzyszenia Patria Nostra sporządził i złożył specjalizujący się w prawie niemieckim adwokat Piotr Duber, który w postępowaniu reprezentuje Pana Andrzeja Olszewskiego z Olsztyna, byłego żołnierza i kombatanta Armii Krajowej, a także Stowarzyszenie Historyczne im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota“ Dowódcy Armii Krajowej z siedzibą w Olsztynie.

 

Przedmiotem zawiadomienia jest niesprawiedliwy i niezgodny z faktami historycznymi sposób przedstawienia żołnierzy Armii Krajowej przez twórców serialu, według których antysemityzm i nacjonalizm należały do celów i podstawowych cech tej organizacji militarnej. Sposób przedstawienia żołnierzy Armii Krajowej powielony został w artykule gazety Bild.

 

Zdaniem mecenasa Dublera twierdzenia, że żołnierze Armii Krajowej cechowali się silnym antysemityzmem są nieprawdziwymi twierdzeniami w rozumieniu § 186 i 187 StGB. Stanowią tym samym zniesławienie wnioskodawców.

 

Przypomnijmy, że dnia 12 czerwca 2013 r. złożony został do Sądu Okręgowego w Olsztynie pozew o naruszenie dób osobistych przez wydawcę dziennika Focus. Od 2010 roku toczy się natomiast precedensowy proces przeciw wydawcy dziennika „Die Welt”. Powodem pozwów było notoryczne używanie nieprawdziwego określenia „polskie obozy” w stosunku do byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. W obu przypadkach powodów reprezentuje Kancelaria Radców Prawnych „Lech Obara i Współpracownicy”.

 

Lech Obara

Źródło: Własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz