"Spotkania Pogranicza" na filmowo

Już dzisiaj zaczynają sie tradycyjne "Spotkania Pogranicza" o czym informowaliśmy kilka dni temu. To wielkie święto Ukraińców zamieszkuijących nasz region w wyniku wysiedleń związanych z komunistyczną "Akcją Wisła". Nie można jednak w ten wojenny (dla Ukrainy) cvzas uciekać od temtów wojennych związanych z rosyjską agresją na kraj naszych wschodnich sąsiadów. Jednym z mocnych akordów prezentacji na "Spotklaniach Pogranicza" będzie pokaz filmów. Wśród nich przejmująca "Ptitsa". 

To historia osadzona w czasie pandemii rozgrywa się we wspólnym mieszkaniu matki i jej dorosłej córki. W jednej części domu w trybie on-line działa szkoła muzyczna mamy, która jest nauczycielką gry na fortepianie i kontaktuje się tylko ze swoimi uczniami. W drugiej części zaś znajduje się pracownia malarska jej córki Aliny. Mimo dzielenia wspólnej przestrzeni ich światy praktycznie nie łączą się ze sobą. Pewnego dnia Alina dowiaduje się o wypadku, w wyniku którego ginie Katia, córka jej przyjaciółki. Od tej chwili jesteśmy świadkami nieprzynoszących ukojenia rozmów telefonicznych pomiędzy Aliną a jej przyjaciółką. Tragiczna historia Katii połączy główne bohaterki.

ALINA MAKSIMENKO, artystka urodzona w Kijowie. Malarka, reżyserka filmowa, operatorka, producentka. W latach 1985 - 1988 studiowała w Liceum Plastycznym im. T.G. Szewczenko. Ukończyła studia artystyczne w Kijowie. Kolegium M. Bojczuka w 1993 roku. W 2014 roku pokazała swoją pierwszą instalację wideo w Kijowskim Arsenale. Ukończyła także specjalność reżyseria filmów dokumentalnych w klasie Siergieja Bukowskiego w Instytucie Radiofonii i Prasy w 2019r. Oraz kurs dokumentalny DOK PRO w Szkole Wajdy. “Ptitsa” to jej debiut filmowy, nagrodzony na festiwalu kwalifikującym do nagród Amerykańskiej Akademii – It’s All True! IDFF w Brazylii oraz nagrodą Andreia Matrasova na Festiwalu Docudays UA w Ukrainie.

FILM BRIDGE – UKRAINE 2023 w Szkole Wajdy

Invasion _- scenariusz i reżyseria Olga Gibelinda

Ukraine is the capital of everything_ - scenariusz i reżyseria Tonia Noyabrova

Look at me_ - scenariusz i reżyseria Yurii Dunai

teddy BEAR - scenariusz i reżyseria Solomiia Tomashchuk

 

 

 

Informacja o programie edukacyjnym FILM BRIDGE:

 

„Program FILM BRIDGE jest realizowany przez Fundację Szkoła Wajdy (Wajda School) oraz Pomorską Fundację Filmową (Gdyńska Szkoła Filmowa) i współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowe.

 

Pierwsza edycja Programu FILM BRIDGE skierowana była do represjonowanych twórców z Białorusi, co zostało bardzo docenione przez białoruskie środowisko filmowe i Lidera Demokratycznej Białorusi Sviatlane Tsikhanouską, która w zeszłym roku w liście do Szkoły Wajdy, napisała: „Ten program jest żywym przykładem wsparcia Polski dla prawdziwej białoruskiej kultury, demokracji i wolności. Chciałabym podziękować Szkole Wajdy i Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za tę inicjatywę.”

 

Druga edycja programu FILM BRIDGE - UKRAINE została dofinansowana z programu PISF - Polsko-ukraińskie inicjatywy filmowe. Po wcześniejszych przygotowaniach uczestnicy przyjechali z Ukrainy do Warszawy i pracowali nad realizacją scen ze swoich projektów filmowych rozwijanych w ramach programu, a teraz przygotowują swoje projekty do pitchingu, który odbędzie się w trakcie Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Nakręcone sceny fabularne realizowane były przez młodych reżyserów, którzy odnoszą już znaczące sukcesy międzynarodowe i stają się ważnymi postaciami ukraińskiej branży filmowej. Są to między innymi: Tonia Naoyabrova - reżyserka filmu „Do you love me?”, który miał premierę światową w ramach Berlinale Panorama 2023 oraz wygrał nagrodę główną im. Andrzeja Wajdy na festiwalu Mastercard OFF Camera w maju 2023, a także Yuriy Dunay, autor zdjęć do filmu Macieja Hameli „Skąd dokąd”, zdobywca nagrody dla najlepszego filmu polskiego na tegorocznym festiwal Millennium Docs Against Gravity ".

 

KRÓTKA INFORMACJA O SZKOLE WAJDY / WAJDA SCHOOL

Szkoła Wajdy powstała dwadzieścia lat temu z inicjatywy dwóch mistrzów polskiego kina - Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego. Od samego początku jej celem była pomoc młodym twórcom w przygotowaniu profesjonalnego debiutu poprzez pracę zespołową z doświadczonymi filmowcami. Znani ludzie kina (reżyserzy, scenarzyści, producenci) pracują tu z uczestnikami kursów nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów. Tutaj mogą zobaczyć swoją historię na planie filmowym, nauczyć się pracy w zespole filmowym i pracy z aktorem, wypracować gotowy scenariusz, spotkać z producentami, a także zrealizować swój film w Wajda Studio. W ciągu tych dwóch dekad Szkoła Wajdy wykształciła wielu uzdolnionych młodych filmowców, którzy dzięki swojej wrażliwości zmieniają polskie i światowe kino.

 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz