SPOTKANIE z HISTORIĄ o OCALAŁYCH BUDYNKACH BRANIEWA

W dniu 25 lipca 2019 r. w Spichlerzu Mariackim w Braniewie odbył się kolejny wykład w ramach Czwartkowych Spotkań z Historią. Wykład pt. Historia braniewskich ulic i ocalałych po wojnie kamienic. Stare Miasto i okolice zaprezentowany został przez Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Braniewa, a jednocześnie zastępcę kierownika Muzeum Ziemi braniewskiej Sabinę Dorotę Olbryś.

Podczas prezentacji mieliśmy okazję zapoznać się z historią braniewskich ulic, oraz ocalałych po wojnie kamienic. Prowadząca często informowała o historii rodzin zamieszkujących w omawianych kamienicach. Wirtualny spacer po mieście rozpoczął się od głównej ulicy Starego Miasta ulicy Gdańskiej. Następnie przeszliśmy do przedmieścia Koźlin i ulic znajdujących się w dzielnicy portowej tj. Wodna, Portowa, Plac Wolności, Morska, PCK, Świętokrzyska, Smutna. Przed laty przedmieście Koźlin (podobnie jak całe Braniewo) miało gęstą i zwartą zabudowę. Znajdowały się tu liczne m.in. knajpy portowe, a nawet Dom Uciech, to właśnie w tej części miasta przy ulicy Świętokrzyskiej Braniewianie stanowili znaczny opór wojskom szwedzkim w 1626 r.

Kolejne omawiane ulice to Plac Grunwaldu, Elbląska, Sikorskiego, Zielona, Moniuszki i Botaniczna, które przed laty nazywane były Łanami Staromiejskimi. Ogólnie przedstawiono również historię powstania domów jednorodzinnych (Kochówki) przy ulicy Wileńskiej czy tzw. Piekiełku. Większość domów w mieście stanowiła własność rentierów, którzy wynajmowali swoje kamienice lokatorom. Ku zadowoleniu uczestników spotkania prowadząca zapowiedziała przygotowanie prezentacji dotyczącej ulic i kamienic dolnego Braniewa tzw. Nowego MIasta.

Po bardzo interesującym wykładzie prowadząca udzielała odpowiedzi na pytania z sali, a także głos zabierali uczestnicy spotkania informujący o swoich spostrzeżeniach dotyczących przedmiotowych kamienic. W spotkaniu wzięło udział ok. 60 osób.

  

Źródło: TMB

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz