Terytorialsi działają także na wodzie

Pierwsi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ukończyli kompleksowe szkolenie ratowników wodnych WOPR. Wśród nich jest trzech żołnierzy z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W 2020 roku odbędą się kolejne takie szkolenia, zaplanowano też kursy Instruktora Pływania oraz zgrupowania szkoleniowe z pływania dla żołnierzy WOT.



Jak podają policyjne statystyki, przez ostatnich 19 lat w Polsce utonęło blisko 11 tysięcy osób. Średnio rocznie w wyniku utonięcia życie traci ponad pół tysiąca Polaków.
— Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej są częścią społeczności Warmii i Mazur, terenu wielu jezior — mówi płk Mirosław Bryś, dowódca 4W-MBOT. — Wykształcenie w nich zdolności ratowniczych uczyni mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego bezpieczniejszymi.

Właśnie dlatego zorganizowano dla żołnierzy WOT dwie edycje kursów ratownika WOPR.
— Nasze działania mają mieć charakter pomocy i współpracy — mówi płk Bryś. — Na terenie naszego województwa bardzo sprawnie działa Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, z którym na początku 2020 roku podpiszemy porozumienie o współpracy. Chcemy uczyć się ratować ludzkie życie od najlepszych i być gotowi do tego, by im pomagać.
Nabyte przez uczestników szkoleń kompetencje i uprawnienia przyniosą efekt w postaci zwiększenia bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku nad wodą.

Jak podkreślają kursanci, szkolenie było bardzo intensywne, a instruktorzy idealnie przygotowani.
— Czuję, że było to jedno z cięższych szkoleń, a na pewno jedno z najciekawszych, w których brałem udział podczas mojej ponad 20-letniej służby wojskowej — mówi ppor. Paweł Tyrawski z kompanii saperów w Ełku. — Świadomość tego, że w przyszłości mógłbym komuś pomóc, a nawet uratować życie oraz atmosfera jaka panowała w WOPR Zegrze spowodowała, że w przyszłym roku będę chciał wstąpić do jednej z placówek WOPR.

Przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku szkolenia obejmowały trzy kursy: „Ratowników Wodnych”, „Sterników Motorowodnych” oraz „Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy”. Uczestnicy szkoleń nabyli pełne uprawnienia do pracy w charakterze ratowników wodnych na basenach i kąpieliskach strzeżonych.
Szkolenie prowadziło Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zajęcia odbywały się na Zalewie Zegrzyńskim oraz w obiektach Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. W dwóch turach szkolenia wzięło udział 24 żołnierzy WOT, 1/3 z nich była żołnierzami OT.

W 2020 roku dla żołnierzy WOT zorganizowane zostaną cztery takie szkolenia. Zaplanowano, że weźmie w nich udział 60 żołnierzy WOT. Ponadto przeprowadzony zostanie też kurs „Instruktora Pływania” oraz zgrupowania szkoleniowe z pływania. Kwalifikowani ratownicy wodni – żołnierze WOT – będą też niezbędnym ogniwem w szkoleniu tzw. kompanii wodnych.



Monika Jabłońska-Buder


Fot. DWOT

Źródło: Wojsko

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz