Terytorialsi na ćwiczeniach

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą udział w zgrupowaniu wojsk rozpoznawczych i walki elektronicznej na poligonie w Orzyszu. Cel ćwiczeń to przede wszystkim podtrzymanie współpracy z wojskami operacyjnymi oraz wymiana doświadczeń.

Uczestnicy ćwiczenia szlifują różne zagadnienia związane z rozpoznaniem. Ich zadania to m.in. prowadzenie obserwacji, przenikanie przez ugrupowania przeciwnika i maskowanie sił własnych. Nie brakuje również elementów sztuki przetrwania. Ćwiczenia prowadzone są zarówno w dzień, jak i w nocy. Uczestnicy muszą zmierzyć się z działaniem w różnych warunkach m.in. w terenie lesisto-jeziornym. Cele szkolenia to doskonalenie organizowania i prowadzenia obserwacji rejonów, miejsc i obiektów oraz działań rozpoznawczych w Stałym Rejonie Odpowiedzialności.

 

Tego typu ćwiczenia doskonale wpisują się w misję terytorialsów. Działania rozpoznawcze to jeden z elementów taktyki lekkiej piechoty. Przy okazji realizowany jest także jeden z celów stanowiących fundament działalności Wojsk Obrony Terytorialnej - współdziałanie z wojskami operacyjnymi.

 

Wojska Obrony Terytorialnej są 5-tym rodzajem Sił Zbrojnych. Funkcjonują na takich samych zasadach, jak pozostałe rodzaje wojsk. WOT jest bardzo istotnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa. Od innych rodzajów wojsk wyróżnia ich to, że tylko w WOT można pełnić Terytorialną Służbę Wojskową, która pozwala łączyć pracę zawodową w cywilu ze służbą w wojsku.

 

Na przestrzeni 7 lat funkcjonowania żołnierze OT wielokrotnie udowadniali swój profesjonalizm, oddanie sprawie i gotowość do pieczołowitego wykonywania swoich obowiązków. Podczas pandemii Covid-19 żołnierze stanowili ważne oparcie dla służby zdrowia. Terytorialsi od 2021 roku spełniają także swój żołnierski obowiązek stojąc na straży wschodniej granicy naszego kraju.

 

W województwie warmińsko-mazurskim służy około 3,5 tys. żołnierzy 4W-MBOT. Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś ponad 40 tys. osób.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz