Trwa bezpłatny Konkurs na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd

Już po raz piąty Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza organizuje Konkurs na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Uczestnicy czyli samorządy nie płacą za zgłaszanie i ocenę swoich projektów. Zwycięzców wybierze kapituła złożona z ekspertów zajmujących się energetyką i samorządami.

Konkurs adresowany jest do samorządów na poziomie gminnym – zarówno gmin wiejskich, jak i miejskich. Chodzi w nim o zachęcenie nie tylko wójtów, burmistrzów, prezydentów ale także i mieszkańców do szukania i wdrażania innowacji energetycznych, czyli do brania odpowiedzialności za kierunek transformacji energetycznej kraju.

 

- Transformacja energetyczna nie jest już perspektywą przyszłości, ale pilną koniecznością – również, a może przede wszystkim na poziomie lokalnym – mówi dr hab. Wawrzyniec Rudolf, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i członek kapituły oceniającej zgłoszenia konkursowe, ekspert ds zarządzania w samorządach. - W dobie kryzysu klimatycznego i rosnących kosztów energii samorządy terytorialne stają się kluczowymi aktorami zmian. Konkurs promuje aktywność, innowacyjność i odwagę we wdrażaniu rozwiązań energetycznych, które mogą przynieść realne korzyści społecznościom lokalnym, czy regionalnym. Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy inspirujących przykładów i pozytywnej rywalizacji o lepszą jakość życia mieszkańców.

 

Partnerem strategicznym konkursu jest Fundacja PGE, powołana przez PGE Polską Grupę Energetyczną.

- Innowacyjne samorządy odgrywają bardzo ważną rolę w budowaniu bezpieczeństwa i przyszłości energetycznej kraju – mówi Katarzyna Wasilewska, prezes Fundacji PGE i c\złonkini kapituły konkursu. - Są bliżej lokalnych społeczności, rozumieją je i odpowiadają na ich potrzeby. Pozwala to nie tylko skuteczniej wdrażać krajową transformację na poziomie lokalnym, ale i edukować z zakresu ekologii i odpowiedzialnego korzystania z energii, przyczyniając się w ten sposób do budowania świadomości klimatycznej w społeczeństwie. Ponadto wspierają i poprawiają konkurencyjność regionu, przyciągając inwestorów zainteresowanych zrównoważonym rozwojem.

 

Kategorie konkursu

Projekty można zgłaszać w następujących kategoriach:

- Energetyczna Inwestycja Budowlana Roku (np. poprawa efektywności energetycznej budynków użytkowych i mieszkalnych, redukcję zanieczyszczeń powietrza, inwestycje w odnawialne źródła energii, rozwój energetyki rozproszonej),

- Energetyczna Inwestycja Transportowa Roku (dotyczy zarówno transportu publicznego, jak i prywatnego, a konkretne przykłady to wymiana floty na elektryczną czy gazową, wdrażanie innowacyjnych systemów zarządzania ruchem transportowym, promowanie zrównoważonej mobilności, strefy czystego transportu, promocja niskoemisyjnych środków transportu).

- Energetyczna Inwestycja z Zakresu Ciepłownictwa (np. ograniczenie strat ciepła, wykorzystanie ciepła odpadowego, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, współpraca z sektorem prywatnym i naukowym).

- Energetyczna Akcja Społeczna Roku (akcje edukacyjne, promocyjne, tworzenie punktów informacyjnych doradztwa energetycznego, itd.).

 

Rozstrzygnięcie podczas konferencji energetycznej

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie zwycięzcom statuetek nastąpi – tak, jak w minionych latach - podczas konferencji „Bezpieczeństwo energetycznej – filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się w Rzeszowie, w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej w dniach 8 i 9 września 2025 r.

- Podczas konferencji odbędą się także panele i warsztaty dotyczące transformacji energetyki z perspektywy samorządowej na które wszystkich serdecznie zapraszamy - mówi dr Anna Bałamut, ekspertka Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza i koordynatorka konkursu.

 

Nabór zgłoszeń do konkursu potrwa do 24 sierpnia 2025 r.

 

Więcej szczegółów, w tym regulamin konkursu:

https://www.instytutpe.pl/konkurs-jst-2025/

 

 

Fot. Archiwum IPE

***

Do wykorzystania wypowiedź Zbigniewa Włodkowskiego, burmistrza Orzysza, laureata konkursu w 2024 r.:

https://www.youtube.com/watch?v=LcNZooOYWjI

 

 

Partner strategiczny:

Fundacja PGE

 

Patroni honorowi:

Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych (ESK) Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Województwa Pomorskiego, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Marszałek Województwa Łódzkiego, Marszałek Województwa Małopolskiego, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Podlaskiego, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Marszałek Województwa Lubuskiego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Marszałek Województwa Śląskiego, Marszałek Województwa Opolskiego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

***

 

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.

 

Tegoroczna edycja odbędzie w dniach 8 i 9 września 2025 r. w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej

 

Strona IPE: https://www.instytutpe.pl/

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz