Tymbark ponownie

Rozpoczęły się zapisy do jubileuszowej - X edycji Turnieju Piłki Nożnej Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku czyli Mistrzostw Polski w kategorii U-10. Przypominamy, że w ubiegłym roku do szczebla wojewódzkiego tych rozgrywek dotarła z naszego regionu drużyna z Zespołu Szkół we Fromborku.

 

Najlepsze drużyny chłopców i dziewcząt, które zdobędą Puchar Tymbarku oraz tytuł Mistrzów Polski w kategorii U-10, w nagrodę spełnią swoje marzenia i wyjadą na legendarny stadion San Siro. Po drodze czeka na nich fantastyczna piłkarska przygoda oraz wiele niezapomnianych atrakcji.

 

Dekada starań o piłkarski rozwój zdolnej młodzieży

 

Największe w Polsce rozgrywki przeznaczone dla dzieci do lat 10, z roku na rok zyskują coraz większą popularność, zarówno wśród młodych piłkarzy, jak i trenerów oraz kibiców.
W 2007 roku w rozgrywkach wzięło udział 16 tysięcy dzieci, rok później 23 tysiące, natomiast w 2009 roku o Puchar Tymbarku zagrałojużponad 26 tysięcy zawodników. To świadczy o rosnącej popularności Turnieju oraz o tym, że aktywność sportowa jest ważna dla coraz większej ilości dzieci.

W tegorocznej X edycji Turnieju, nagroda główna będzie niezwykle atrakcyjna. Wyjazd do Mediolanu na legendarny stadion San Siro, na którym występują wielkie kluby: AC Milan i Inter Mediolan oraz aktualni Mistrzowie Świata – Włosi, to spełnienie marzeń niemal każdego młodego zawodnika oraz kibica piłki nożnej. W Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” na młodych piłkarzy i piłkarki czekają wielkie emocje, niezapomniane przygody i atrakcyjne nagrody.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym – firma Tymbark. Dzięki rozgrywkom o Puchar Tymbarku, tysiące dzieci ma możliwość zdobycia pierwszych poważnych sportowych doświadczeń. Jak powiedział Tomasz Zabielski, koordynator Turnieju z ramienia PZPN,

 - To już X, a więc jubileuszowa edycja Turnieju. Marzymy o tym, aby z roku na rok rosła liczba dzieci biorących udział w rozgrywkach i rozwijających swój talent. Chcemy ich przekonać, jak wspaniałą przygodą jest już sam udział w Turnieju dlatego zapraszamy wszystkich chętnych na turniejowe boiska w całej Polsce.   

Dariusz Czech, prezes firmy Tymbark,podkreślił, jak wielkim przeżyciem dla młodych sportowców jest udział w Turnieju.

- Dzięki grze w Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, dzieci mogą spełniać swoje marzenia. Obserwując mecze z ich udziałem, za każdym razem jestem pod ogromnym wrażeniem talentu, pasji i zabawy w duchu fair play młodych piłkarzy i piłkarek. Profesjonalnie zorganizowane rozgrywki, mogą być dla nich pierwszym, jakże ważnym krokiem w piłkarskiej karierze.

 

Droga z podwórka na stadion rozpoczęta – po raz dziesiąty

 

Rozgrywki w ramach X edycji Turnieju rozpoczną się wkrótce po zakończeniu zapisów, które potrwają do 28 marca. Każdy trener, którego drużyna zagra w Turnieju otrzyma koszulkę Reprezentacji Polski.  

Młodzi piłkarze zmierzą się najpierw na etapie gminnym i powiatowym. Drużyny, które zwycięsko przejdą ten etap rywalizacji, wezmą udział w 16 finałach wojewódzkich. Najlepsze zespoły z poszczególnych województw wyjadą na cztery kilkunastodniowe obozy szkoleniowe, podczas których pod okiem członków Sztabu Szkoleniowego, będą doskonalić swoje umiejętności i rywalizować o awans do Wielkiego Finału. Ogólnopolski Finał Turnieju zostanie rozegrany we wrześniu. O Puchar Tymbarku oraz tytuł Mistrzów Polski w kategorii U-10, będzie walczyć 16 najlepszych drużyn (po 8 zespołów chłopców i dziewczynek).

Zakończenie Wielkiego Finału nie oznacza jednak końca wielkich emocji. Zwycięzcy Turnieju będą mogli cieszyć się fantastyczną nagrodą główną. Zgodnie z tradycją, jest nią wyjazd na jeden z największych europejskich stadionów, na którym dzieci obejrzą mecz sławnej drużyny piłkarskiej. W 2009 roku młodzi zawodnicy ze zwycięskich drużyn mogli podziwiać sławny Real Madryt na – Santiago Bernabeu. Rok wcześniej dzieci zobaczyły reprezentację Anglii, grającą na legendarnym stadionie Wembley, a w 2007 r. nagrodą główną w Turnieju była wizyta na Camp Nou i obserwowanie w akcji innego wspaniałego klubu – FC Barcelona.

W jubileuszowej edycji Turnieju nagrodą główną, o którą ma szansę rywalizować każda drużyna, jest wyjazd na San Siro – stadion najsławniejszych włoskich klubów AC Milan i Interu Mediolan.Tradycyjnie już zwycięzcy rozgrywek, rozegrają również mecze ze swoimi włoskimi rówieśnikami. Oczywiście obowiązkowym punktem takiego wyjazdu będzie zwiedzanie zarównoMediolanu, jak i muzeum obu klubów przy San Siro.   

 

Wyszukiwanie piłkarskich talentów

 

Turniej to doskonała okazja do wyłonienia największych piłkarskich indywidualności. Dla najzdolniejszych i najbardziej wytrwałych zawodników udział w Turnieju może się stać pierwszym krokiem ku zawodowej karierze piłkarskiej. Mogą w tym pomóc profesjonaliści –sędziowie i trenerzy, którzy podczas każdego etapu rozgrywek będą się zajmować wyszukiwaniem najlepiej rokujących zawodników. W trakcie finałów wojewódzkich będą oni wybierać najbardziej utalentowanych młodych piłkarzy, którzy wejdą później w skład reprezentacji danego województwa. O tym, że w Turnieju biorą udział utalentowani zawodnicy, świadczą opinie trenerów szkółki młodzieżowej Realu Madryt, z którą zwycięzcy IX edycji Turnieju o Puchar Tymbarku, zremisowali 4:4. Jak powiedział Tomasz Zabielski, aby móc rywalizować z najlepszymi drużynami Europy i świata na wielkich piłkarskich imprezach, musimy odnaleźć i otoczyć opieką utalentowanych zawodników w jak najmłodszym wieku.

Po raz kolejny organizatorzy Turnieju będą mogli się oprzeć na wiedzy i doświadczeniu specjalnie powołanego Sztabu Szkoleniowego, w którego skład wchodzą profesjonalni trenerzy, mający doświadczenie w pracy z młodzieżą. Będą oni obserwować zawodników podczas rozgrywek, a także doradzać im oraz ich trenerom oraz wyłaniać największe talenty.

 

Zgłoszenia drużyn do 28 marca

 

Termin rejestracji drużyn do Turnieju upływa 28 marca b.r. Trenerzy lub nauczyciele w-f mogą zgłaszać maksymalnie 12-osobowe zespoły dziewcząt lub chłopców, wysyłając formularz zgłoszenia przez Internet (dostępny na stronie www.zpodworkanastadion.pl), pocztą tradycyjną do działu UKS przy PZPN, ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 7, 02-366 Warszawa lub faksem na numer (22) 55-12-240.

 

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym firma Tymbark.

 

Patronat honorowy nad Turniejem objęli: UEFA Grassroots, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

 

SAN SIRO

- nagroda główna dla zwycięzców X edycji Turnieju Piłki Nożnej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” czyli Mistrzostw Polski w kategorii U-10

 

            Turniej o Puchar Tymbarku to nie tylko wspaniała przygoda, piłkarskie święto
i wielkie emocje. Równie ważne są spełnione marzenia młodych piłkarek i piłkarzy, którzy śnią o wyjeździe na największe i najpiękniejsze europejskie stadiony. Najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców, które zdobędą w tym roku Puchar Tymbarku, wyjadą w nagrodę na San Siro – stadion, który codziennie gości na ustach milionów kibiców na świecie.
San Siro w Mediolanie to siedziba dwóch wielkich włoskich zespołów – AC Milan
i Interu Mediolan. Zwycięzcy jubileuszowej X edycji Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” będą mogli spełnić swoje marzenia i przekonać się dlaczego ten legendarny obiekt jest porównywany do opery i nazywany La Scalą futbolu.

 

Stadion San Siro oddano do użytku w 1926 r. W swojej długiej historii obiekt ten przeszedł wiele zmian oraz był świadkiem niezwykłych piłkarskich spotkań. Pierwotnie służył tylko jednemu mediolańskiemu klubowi - AC Milan, ale od 1947 r. jest również siedzibą jego utytułowanego  konkurenta – Interu Mediolan. Już pierwszy mecz rozegrany na San Siro dał początek nieustannej i pięknej rywalizacji tych dwóch klubów – gospodarz AC Milan uległ Interowi 3:6. Poza derbami Mediolanu, na San Siro rozgrywane są również mecze reprezentacji Włoch – wciąż aktualnych Mistrzów Świata z 2006 r. Na tym właśnie stadionie odbyły się także inne wielkie imprezy, takie jak finał Mistrzostw Świata w 1990
r. czy finał Ligi Mistrzów w 2001 r.

Oficjalna nazwa stadionu to Stadio Giuseppe Meazza, nadana na cześćsłynnego gracza, występującego zarówno w barwach Milanu, jak i Interu Mediolan. Znacznie częściej używana jest jednak jego stara nazwa - San Siro, pochodząca od pobliskiego kościoła, który dał również nazwę całej dzielnicy, w której mieści się stadion.

Początkowo San Siro mogło pomieścić 35 tysięcy kibiców. W latach pięćdziesiątych jego pojemność wynosiła aż 150 tysięcy widzów. W 1987 r. zakończyła się ostatnia gruntowna renowacja stadionu, której efektem jest m.in. jedenaście charakterystycznych wież, mierzących 50 metrów. Obecnie stadion posiada nieco ponad 85 tysięcy miejsc rozmieszczonych w trzech pierścieniach: pierścień pierwszy 31 877; drugi 33 932; trzeci 19 891 miejsc. Ciekawostką jest, że wszystkie pierścienie podzielone są na cztery różnokolorowe strefy. W strefie z pomarańczowymi i czerwonymi krzesełkami mogą zasiadać wszyscy kibice, jednak na niebieskich i zielonych – jedynie członkowie klubu kibica.

Pomimo swego wieku, San Siro jest stadionem na wskroś nowoczesnym o pięknej
i oryginalnej architekturze. Jako jeden z nielicznych, może się pochwalić uzyskaniem pięciu gwiazdek w klasyfikacji UEFA, co oznacza przynależność do grupy obiektów sportowych najwyższej klasy. Umieszczony na wysokości 60 metrów rozsuwany dach, podgrzewana murawa, klimatyzacja, dwa duże ekrany telewizyjne, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, podziemny parking oraz wspaniałe klubowe muzeum – stwarzają idealne warunki do podziwiania piłkarskich rozgrywek na najwyższym poziomie.

Oprócz piłki nożnej na stadionie San Siro odbywają się również innego rodzaju widowiska. Koncertowały tam takie sławy jak Michael Jackson, U2, Depeche Mode, The Rolling Stones, Madonna, Red Hot Chilli Peppers, Bob Marley czy Bruce Springsteen. 80 tysięcy widzów mogło tam też obejrzeć mecz rugby pomiędzy reprezentacjami Włoch
i Nowej Zelandii.

AC Milan, czyli Associazione Calcio Milan to wielokrotny klubowy mistrz Włoch, Europy i świata, jedna z najbardziej utytułowanych piłkarskich drużyn naszego globu. Zawodnicy drużyny założonej w 1899 r., tradycyjnie występują w białych spodenkach oraz koszulkach w czerwono-czarne pasy, czemu zawdzięczają swój przydomek rossoneri (wł. „czerwono-czarni”). Założycielami klubu było kilku Brytyjczyków. Pierwotnie istniała w nim również sekcja krykieta. W nawiązaniu do swego pochodzenia, zespół zachował angielską nazwę miasta Milan, w miejsce włoskiej formy Milano.

W kolekcji tytułów zdobytych przez AC Milan wymienić można Puchar Europy
(7-krotnie), mistrzostwo Włoch (17-krotnie), Puchar Zdobywców Pucharów (2-krotnie) oraz Superpuchar Europy (5-krotnie), Puchar Włoch (5-krotnie) oraz Superpuchar Włoch (również 5-krotnie), Puchar Interkontynentalny (3-krotnie) oraz Klubowe Mistrzostwo Świata. Barwy drużyny AC Milan reprezentowało wielu znanych piłkarzy, m.in. Marco van Basten, Frank Rijkaard, Ruud Gullit, Andrij Szewczenko, Kaka, Ronaldinho, David Beckham, Filippo Inzaghi, Alessandro Nesta czy legenda klubu Paolo Maldini (rekordzista pod względem liczby występów – 897).

 

Lokalny rywal, czyli Inter Mediolan (Football Club Internazionale Milano) może się pochwalić równie imponującą listą trofeów. Piłkarze występujący w niebiesko-czarnych strojach (stąd włoska nazwa nerazzurri) od założenia klubu w 1908 r. zdobyli m.in. tytuł mistrza Włoch (17-krotnie), Puchar Włoch (5-krotnie) oraz Superpuchar Włoch
(4-krotnie), Puchar Europy (2-krotnie), Puchar UEFA (3-krotnie) oraz
Puchar Interkontynentalny (2-krotnie). Inter może się poszczycić także tym, że jako jedyny zespół we Włoszech nigdy nie spadł do niższej ligi.

Twórcami klubu była grupa działaczy… Milanu, którzy chcieli stworzyć drużynę otwartą na graczy wszystkich narodowości (stąd słowo internazionale w nazwie). Koszulki Interu zakładali m.in. tacy zawodnicy jak Lothar Matthaeus, Juergen Klinsmann, Marco Materazzi, Samuel Eto’o, Francesco Toldo, Luís Figo, Zlatan Ibrahimović czy Ronaldo. Trenerem jest nie mniej sławny Portugalczyk Jose Mourinho.

Być może już w następnej dekadzie, na zieloną murawę San Siro, wybiegnie jeden
z uczestników tegorocznej edycji Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, który swoją przygodę z włoskim gigantem rozpocznie od podziwiania jego futbolowych gwiazd.

 

 

TRENERZY O TURNIEJU

„Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”

 

 

Jacek Ruchała – trener drużyny chłopców z Małopolski, która zwyciężyła w IX edycji Turnieju

 

Co dla dzieci oznacza wygrana w tak ważnym Turnieju?

 

Chłopcy odczuwają bardzo dużą satysfakcję, bo choć wygrali i nadal wygrywają wiele różnych turniejów, ten był najważniejszy. Dla mnie samego zwycięstwo w Turnieju o Puchar Tymbarku oznacza, że to co robię jako trener pracujący z dziećmi ma sens, gdyż moja praca przynosi takie fantastyczne efekty.

 

Jak dzieci przeżywały wyjazd? Jak się zachowywały i co zrobiło na nich największe wrażenie?

 

To dla nich przygoda życia i przy okazji wyjazd za granicę do wielkiego miasta, więc bardzo to przeżywali. Na długo przed wyjazdem wiedzieli wszystko o Realu i o jego zawodnikach. Największe wrażenie zrobiły na nas dwie rzeczy – stadion Santiago Bernabeu oraz mecz z hiszpańskimi rówieśnikami. Po meczu chłopcy byli z siebie bardzo dumni – i ja z nich też.

 

Czy taka nagroda może być dla dzieci dodatkową zachętą do uprawiania sportu, czy może
w nich wyzwolić większą mobilizację, aby odnosić podobne sukcesy w przyszłości? Czy zmieniło się przez to ich podejście do treningów?

 

Wyjazd do Hiszpanii podziałał mobilizująco nie tylko na tych chłopców, którzy wzięli w nim udział, ale
i na tych, którzy nie dostali się do kadry. Ci ostatni bardzo zazdroszczą takiej nagrody i jeszcze bardziej starają się na treningach, aby w przyszłości wejść do pierwszego zespołu. Jesteśmy jednak drużyną, która ma wspólny cel, dlatego lepsi czy bardziej doświadczeni zawodnicy pomagają, doradzają swoim kolegom. Mam nadzieję, że wszyscy spośród moich podopiecznych będą nadal uprawiali sport – jeśli nie piłkę nożną, to inną dyscyplinę.

 

 

Dariusz Kurzawa – trener drużyny dziewcząt z województwa lubuskiego, która zwyciężyła w IX edycji Turnieju

 

Co dla dzieci oznacza wygrana w tak ważnym Turnieju?

 

Dla dziewczynek zwycięstwo to potwierdzenie tego, że ich wysiłek z treningów czy meczów ma sens. W tym wieku bardzo ważne jest też to, jak odbierają je koledzy ze szkoły czy podwórka. Dzięki zwycięstwu i wyjazdowi do Madrytu dziewczynki imponują swoim rówieśnikom.

 

Jak dzieci przeżywały wyjazd? Jak się zachowywały i co zrobiło na nich największe wrażenie?

 

Dziewczynki były tym wyjazdem naprawdę przejęte. Mogły dzięki niemu zrealizować swoje piłkarskie marzenia – zobaczyć Santiago Bernabeu i zawodników Realu na żywo. Nie był to ich pierwszy wyjazd, ale pierwszy tak daleki. Sam lot samolotem był nie lada przeżyciem. Zdecydowanie największe wrażenie zrobił na nich stadion – szkoda, że tak imponującego obiektu nie mamy
w Polsce.

 

Czy taka nagroda może być dla dzieci dodatkową zachętą do uprawiania sportu, czy może
w nich wyzwolić większą mobilizację, aby odnosić podobne sukcesy w przyszłości? Czy zmieniło się przez to ich podejście do treningów?

 

Dzięki zwycięstwu dziewczynki mają większą motywację do treningów. Zrozumiały, że ciężką
i wytrwałą pracą trwającą wiele tygodni czy miesięcy, powtarzaniem tych samych elementów na treningach, aby dochodzić do perfekcji, można dojść do zwycięstwa. Mam nadzieję, że niektóre
z moich podopiecznych będziemy mogli za kilkanaście lat zobaczyć w dorosłej reprezentacji Polski.

 

„Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU” TO STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ

      Dariusz Czech – Prezes Firmy Tymbark

 

Ubiegły rok upłynął pod znakiem wielkich emocji towarzyszących IX edycji Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. Młodzi piłkarze i piłkarki nie tylko licznie zgłosili się do największej w kraju imprezy sportowej dla dzieci, ale
i zaimponowali w meczu z podopiecznymi najbardziej utytułowanej drużyny w Europie, o czym świadczy remis chłopców z Małopolski ze szkółką Realu Madryt 4:4. Zaangażowanie dzieci w piłkę nożną sprawia, że już teraz wiemy, iż udział w X edycji Turnieju
„Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” będzie dla nich prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

 

Już po raz czwarty firma Tymbark wspiera Turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, w którym nagrodą główną X edycji jest wyjazd na stadion San Siro. Trzy poprzednie edycje Turnieju dały nam mnóstwo satysfakcji oraz powodów do zadowolenia. Rok temu do rozgrywek zgłosiło się ponad 26 tysięcy uczestników! Mam nadzieję, że
w X edycji Turnieju weźmie udział jeszcze więcej dzieci. Co ważne, rośnie nie tylko liczba, ale i umiejętności młodych zawodników. Dziewczynki i chłopcy z roku na rok są coraz lepsi, co zgodnie potwierdzają specjaliści ze Sztabu Szkoleniowego, powołanego specjalnie do trenowania i wychwytywania największych piłkarskich talentów.

Najlepszym dowodem na świetne przygotowanie uczestników Turnieju jest postawa chłopców, którzy w listopadzie ub. r. w ramach nagrody głównej wyjechali do Madrytu. Zawodnicy z Małopolski jak równy z równym zagrali z podopiecznymi sławnej szkółki piłkarskiej Realu Madryt, remisując 4:4 i wzbudzając podziw hiszpańskich szkoleniowców.

Dzięki udziałowi w Turnieju kolejne roczniki dzieci mogą po raz pierwszy w życiu wziąć udział w profesjonalnie przygotowanych rozgrywkach i poczuć prawdziwe emocje na stadionach, na których występują dorośli piłkarze. Zawodnicy, którzy w młodym wieku mogą zobaczyć legendarne stadiony Europy i zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami z innych krajów, zyskają niezwykle cenne doświadczenie i wiarę we własne umiejętności. Mam nadzieję, że nagroda główna w tegorocznej edycji Turnieju – wyjazd na San Siro – będzie dla nich dodatkową motywacją do wytężonej pracy podczas treningów.

Cieszymy się, że dzięki Turniejowi możemy ofiarować dzieciom wspaniałą przygodę, której nigdy nie zapomną. Jestem przekonany, że nawet za kilka lat udział w Turnieju
„Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku” będzie dla nich jednym z najprzyjemniejszych wspomnień z dzieciństwa. Nawet jeśli nie zwyciężą, to zapewnią sobie oraz swoim rodzicom i kolegom mnóstwo świetnej zabawy. Jak co roku, życzę zwycięstwa najlepszym,
a pozostałym –wiele niezapomnianych wrażeń.

 

 

„Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”

MA JUŻ DZIESIĘĆ LAT

Tomasz Zabielski – Koordynator Turnieju

 „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”

 

 

Turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” ma już dziesięć lat.
W międzyczasie wyrósł na największą w Polsce imprezę sportową dla dziesięciolatków
i młodszych dzieci. Jak co roku, jego organizacja stawia przed nami duże wyzwania, którym warto sprostać, aby stwarzać dzieciom szansę na emocjonujący kontakt
z najpiękniejszym ze sportów zespołowych – piłką nożną.

 

             Nagrodę główną w tegorocznej edycji Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” – wyjazd na legendarny stadion San Siro, zdobędą dwie najlepsze drużyny, wyłonione podczas wieloetapowych eliminacji. Jednak tak naprawdę zwycięzcami będą wszyscy uczestnicy rozgrywek, ponieważ będą mogli doświadczyć prawdziwych futbolowych emocji i rozwinąć swoje piłkarskie umiejętności. Okazji ku temu będzie wiele, począwszy od eliminacji gminnych i powiatowych, poprzez finały wojewódzkie i półfinałowe obozy szkoleniowe, a skończywszy na Wielkim Finale.

 

We wszystkich meczach dzieci walczą o każdą piłkę, o każdego gola i awans do dalszego etapu. Ich ogromne zaangażowanie oraz doskonała zabawa jest tym, co najcenniejsze w sporcie dziecięcym. Dziesięć lat Turnieju to czas intensywnej pracy nad jego rozwojem, dzięki której ta inicjatywa zagościła i umocniła się na futbolowej mapie Polski.
W ubiegłym roku w rozgrywkach wzięło udział ponad 26 tysięcy dzieci. Ta rosnąca popularność oznacza, że sami sobie wysoko zawiesiliśmy poprzeczkę – ale warto się coraz bardziej starać, aby spełnić oczekiwania najmłodszych piłkarzy. Efekty dziesięcioletniej pracy na rzecz organizacji Turnieju, świadczą o tym, jak cenna jest to inicjatywa. Wiemy, że wiele wyłonionych w poprzednich edycjach piłkarskich talentów przez cały czas trenuje i odnosi duże sukcesy.

Źródło: Tymbark

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz