Ukraińskie święto w Braniewie

Ukraińskie Barwy Pogranicza to cykliczna, coroczna impreza, która znów odbyła się w Braniewie. Przez trzy dni w Braniewskim Centrum Kultury koncertowały zespoły prezentujących ukraińską muzykę i taniec. Impreza była tym bardziej wyjątkowa, gdyż upamiętniała siedemdziesięciolecie Akcji Wisła, czyli masowych wysiedleń Ukraińców ze wschodnich terenów obecnej Rzeczypospolitej.



Wskutek powojennej migracji ludności oraz przymusowej deportacji ludności ukraińskiej na terenie powiatu braniewskiego ukształtował się tygiel narodowościowy i etniczny, z poważnym udziałem Ukraińców, Łemków, Bojków. Według szacunkowych danych braniewskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce oraz Parafii Greckokatolickiej, w samym Braniewie i najbliższych okolicach zamieszkuje około 200 rodzin – łącznie około 700 osób pochodzenia ukraińskiego.

Dlatego też pierwszy dzień imprezy zapełniły filmy obrazujące ukraińskie losy. Najbardziej przejmującym obrazem były niewątpliwie, zapisane wypowiedzi, mieszkających w Braniewie i okolicach Ukraińców, przypominających losy wysiedleń z lat czterdziestych. Krótkie filmy były zapisane przez młodych Ukraińców, uczniów braniewskiego „ogólniaka”. Bo w tej szkole jest także grupa młodych ludzi uczących się  języka ukraińskiego. Zajęcia te prowadzi Mirosława Szulchan przewodnicząca koła Związku Ukraińców w Braniewie. W króciutkich filmowych etiudach można było wysłuchać opowieści ukraińskich losów z tragicznych lat czterdziestych, gdy przestępstwem było przyznanie się do narodowości ukraińskiej.

Następne dni to przede wszystkim koncerty muzyczne. Najwięcej entuzjazmu wzbudził wśród zebranych zespół „Harazd” z Górowa Iławeckiego. Chłopcy grali jak „Enej”, a może i lepiej…Nie dziwota więc, że zachwytom nie było końca. Z kronikarskiego obowiązku warto też napomknąć, że w imprezie uczestniczyli muzycy z Gdańska (zespół pod kierownictwem Igora Dubickiego) oraz z … Kaliningradu. Bo i tam jest mniejszość ukraińska.

(kzs)

  

Źródło: ZU

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz