W trakcie ostatniego weekendu policjanci interweniowali dwukrotnie wobec tych kierujących, którzy w ogóle nie powinni podróżować. Do pierwszej kontroli doszło na terenie powiatu w piątkowe popołudnie (17.01.2020r.). Wtedy też policjanci zatrzymali nadjeżdżającą na rowerze kobietę. Przeprowadzone badanie wykazało, że 30-latka miała blisko 4 promile alkoholu w organizmie.
Dzień później po godz.20:00 funkcjonariusze ,,drogówki’’ skontrolowali osobowe renault. Policjanci ustalili, że siedzący za kierownicą mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Co więcej, sprawdzenie w służbowych systemach wykazało, że prowadził auto pomimo sądowego zakazu. Teraz poniesie odpowiedzialność za dwa przestępstwa.
Nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego to niestety wciąż poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na naszych drogach. Każda nietrzeźwość – zarówno ta kierowcy samochodu, roweru, innego pojazdu czy pieszego – niesie ze sobą realne ryzyko wystąpienia groźnego zdarzenia drogowego, którego następstwem może być kalectwo, czy śmierć jego uczestników.
Prowadzenie pojazdu wymaga od kierującego odpowiedniej sprawności psychofizycznej oraz sprawności psychomotorycznej. U kierującego, będącego pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, może dojść do zaburzenia wyżej wymienionych sprawności, a to w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego.
Kodeks karny za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami mechanicznym na okres co najmniej 3 lat i świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł., na rzecz Funduszu Wsparcia Pokrzywdzonych i Pomocy Postpenitencjarnej.
Oficer prasowy KPP podkom. Jolanta Sorkowicz
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz