W ciągłej gotowości, czyli ,,patrolówka'' z bliska

To oni jako pierwsi docierają na miejsca zdarzeń, są wszędzie tam, gdzie drugi człowiek może potrzebować pomocy. Zwyczajna służba w jednej chwili może zamienić się w walkę o ludzkie życie, a oni muszą być na to gotowi. Policjanci z braniewskiej patrolówki pokazują jak wygląda ich dzień.




Na czym polega prawdziwa policyjna robota ? O tym najlepiej wiedzą funkcjonariusze z patrolówki. Reagowanie na zgłoszenia mieszkańców, przeprowadzanie interwencji własnych, czy zatrzymywanie nietrzeźwych awanturników – to dla nich chleb powszedni.
W Komendzie Powiatowej Policji w Braniewie w ogniwie patrolowo-interwencyjnym służy obecnie 17 funkcjonariuszy – w tym 15 mężczyzn oraz 2 kobiety. Wśród policjantów jest również 1 przewodnik psa służbowego, a także instruktor taktyk i technik interwencji, który posiadane zdolności wykorzystuje podczas szkolenia kolegów ze służby.

''411-53 zgłoś się dla 00''
Codzienna służba standardowo rozpoczyna się od odprawy. W tym czasie przełożony wyznacza skład i dowódcę patrolu,nadaje im kryptonim, informuje policjantów jaki rejon służbowy obejmą tego dnia, a także zapoznaje ich z bieżącymi informacjami, istotnymi z punktu widzenia stanu bezpieczeństwa danego obszaru. Funkcjonariusze przebieg służby dokumentują w notatnikach słubowych.

Po skończonej odprawie patrol rusza w rejon, o czym powiadamia oficera dyżurnego, z którym pozostaje w stałym kontakcie, aż do zakończenia służby.

Nic dwa razy sie nie zdarza

Praca w patrolu bez wątpienia nie należy do łatwych zadań. Wymaga od funkcjonariuszy opanowania, profesjonalizmu, często podejmowania szybkich decyzji. To służba w bezpośrednim kontakcie z ludźmi, a więc jest także nieprzewidywalna. Na pewno nie można mówić tutaj o monotonii, a każdy dzień dostarcza policjantom nowych wyzwań, którym muszą sprostać na najwyższym poziomie.
Empatia i stanowczość
Praktycznie codziennie funkcjonariusze są wzywani do domowych kłótni, godzą rodzinne spory, a w sytuacjach najcięższych odseparowują awanturników, osadzając w policyjnej celi. W rozmowie z potrzebującymi okazują empatię, a chwilę później stanowczo reagują na każdy przypadek łamania prawa.

Służba w Policji wymaga wiele, ale daje także dużo w zamian...

Chcesz robić w życiu coś pożytecznego? Czuć wyjątkowość swojej profesji i mieć stałość zatrudnienia ? ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS!

Źródło: Policja

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz