W galerii na jazzowo

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na 7th Summer of JazzBlues. Tradycyjnie w lipcu Galeria przygotowała jazzowo bluesową ucztę.

W tym roku zapraszamy Państwa na dwa koncerty:

 

7 lipca, godz. 19.00 – Leszek Możdżer Solo

8 lipca, godz. 19.00  - Deborah Coleman

 

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianista światowej klasy, kompozytor, producent muzyczny.

 

Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku.

Muzyczne ostrogi zdobywał w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego. Pierwsze sukcesy artystyczne uzyskał wraz z grupą Miłość.

 

Od tamtego czasu Możdżer współpracował z wieloma najlepszymi muzykami jazzowymi, m.in.: Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Billym Harperem, Adamem Pierończykiem. Współpracuje także z kompozytorami: Zbigniewem Preisnerem i Janem Kaczmarkiem.

 

Artysta tworzy trio jazzowe wraz z kontrabasistą Larsem Danielssonem i perkusistą Zoharem Fresco. Występuje także solo.Do chwili obecnej Leszek Możdżer nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod swoim własnym nazwiskiem. Artysta występował w prawie wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju i Argentynie, Chile (dla 15 000 widzów...),w Chinach, Japonii, Malezji oraz Singapurze.

 

Za swoją działalność muzyczną otrzymał wiele prestiżowych nagród i laurów, m.in.: Paszport Polityki (2004), Nagroda Ministra Spraw Zagranicznych RP za promocję Kultury Polskiej na świecie (2007) czy Fryderyk (1998).

 

Oficjalna strona artysty: www.mozdzer.com

 

Deborah Coleman - jedna z najbardziej ekscytujących bluesowych artystek średniego pokolenia. Jej sposób grania na gitarze przywodzi na myśl Jimiego Hendriksa, Buddy'ego Guy'a, Freddiego Kinga, Alberta Collinsa i Larry'ego Carltona. Jej śpiew porównywano do tego Patti Smith, Bessie Smith, Janis Joplin, Memphis Minnie i Alberty Hunter.

 

Coleman urodziła się w 1956 roku w Portsmouth w stanie Wirginia, a wychowywała w San Diego, San Francisco, Waszyngtonie i w okolicach Chicago. Deborah po raz pierwszy zaczęła grać na gitarze w wieku ośmiu lat.

 

Na profesjonalnej scenie muzycznej pojawiła się jednak dopiero w 1993 roku, gdy wygrała konkurs organizowany przy festiwalu bluesowym w Charleston. Skutkiem tej wygranej był debiutancki album artystki "Takin' a Stand". Deborah nagrała dziesięć płyt, i zjechała cały świat, koncertując zarówno na czele własnego zespołu, jak i wspólnie z innymi artystkami.

 

Bilety na koncerty do kupienia w Galerii EL od czwartku 27 maja.

Leszek Możdżer – 60 zł

Deborah Coleman - 25 zł

 

 

Rezerwacja biletów pod nr tel. 55 232 -53 -86 lub e-mailowo: joanna@galeria-el.pl

 

 

Wyjątkowo w tym roku, z powodu remontu w Galerii EL, Lato Jazzowo-Bluesowe zostaje przeniesione na dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

 

Źródło: Własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz