W okresie letnim wszystkie placówki na Warmii i Mazurach włączały się w inicjatywy edukacyjne na rzecz bezpieczeństwa wypoczywających. Funkcjonariusze przypominali zasady, urozmaicając swoje wystąpienia pokazami sprzętu służbowego, sztuk walki i tresury psa służbowego.
Podczas tegorocznych wakacji funkcjonariusze Straży Granicznej ostrzegali przed żywiołami. Wskazywali na konieczność znajomości otoczenia, by uniknąć zagubienia, a także na bezpieczne korzystanie z kąpielisk. Mówili o niebezpieczeństwach czyhających m.in. w Puszczy Rominckiej i tuż przy granicy państwa. Przypomnieli wszystkim o zasadach przebywania w strefie nadgranicznej. Zwracali uwagę na warunki i bezpieczeństwo obiektów turystycznych.
Podczas wspólnych spotkań przedstawiciele formacji służyli dobra radą i pomocą. Dzięki temu sezon letni zakończył się bez przykrych niespodzianek.
Już na początku czerwca pierwsi młodzi turyści z Białorusi (o miesiąc dłuższe wakacje) odwiedzili Żytkiejmy w gminie Dubeninki.. Funkcjonariusze Straży Granicznej zainaugurowali wówczas edukacyjną misję. Podczas tegorocznych wakacji w żytkiejmskim Domu Polonii było siedem turnusów kolonijnych. Około 300 osób przyjechało aż z Mińska i Grodna wypoczywać w tej części województwa.
Również 260 – osobowa grupa harcerzy z Białegostoku i Łodzi, stacjonująca w bazie w Stańczykach, po prelekcji z funkcjonariuszami Straży Granicznej potrafiła bezbłędnie wymienić obowiązujące przepisy, najważniejsze zadania formacji i jej rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa i porządku publicznego w regionie.
Kuracjusze z gołdapskiego uzdrowiska nie musieli samodzielnie poszukiwać informacji na temat okolic miasta, w którym się znaleźli. Funkcjonariusze z tutejszej placówki 4 razy w miesiącu organizowali kolejnym turnusom szkolenie na temat zasad przekraczania granicy, czy oznakowania granicy państwowej.
„Baw się i ucz ze Straż Graniczną” – takie hasło przyświecało tegorocznym imprezom plenerowym zorganizowanym w Kętrzynie i Węgorzewie w celu przypomnienia zasad bezpieczeństwa najmłodszym w przeddzień i w czasie wakacji. W Węgorzewie przedsięwzięcie było częścią obchodów dni miasta.
Straż Graniczna, której ustawowa działalność nierozerwalnie łączy się z regionem, nie odmawiała udziału w lokalnych inicjatywach skierowanych do mieszkańców miejscowości, które funkcjonariusze na co dzień patrolują (np.: „Przedszkole bliżej dziecka” w Sępopolu – nauka zasad bezpiecznego zachowania się w czasie wakacji; „Postaw na aktywność” w Sępopolu – bezpieczeństwo dzieci zależy od zaangażowania i poświęconej uwagi dorosłych, festyn w Węgorzewie – organizacja półkolonii dla 160 dzieci; bezpieczne „Przedszkolaki” w Lelkowie – obrona przed atakiem psa). Placówka Straży Granicznej w Bezledach w ramach akcji „Bezpieczne wakacje” skrupulatnie i systematycznie otoczyła w okresie wakacyjnym opieką grupę dzieci podczas zajęć we wszystkich wiejskich świetlicach w gminie Bartoszyce.
A tej młodzieży, która wybrała survivalową wersję letnich ferii, tzn. Szkarłatnym” z Bań Mazurskich, licealistom z XIV LO w Białymstoku, z klasy mundurowej z Szydłowca i Bieżunia oraz studentom kierunku Bezpieczeństwo narodowe, funkcjonariusze Straży Granicznej z placówek w: Baniach Mazurskich, Gołdapi, Sępopolu i Węgorzewie zapewnili namiastkę służby w formie patrolu pieszego. Dodatkowo młodzi ludzie pełni wrażeń zostali wyposażeni w przydatne informacje na temat granicy państwowej i zasad postępowania w podróży.
Anna Mauch
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz