Weekend na drogach

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa. Dla niektórych potrwa aż tydzień. W ciągu najbliższych dni spodziewane jest wzmożone natężenie ruchu na drogach krajowych. Jak zawsze przyda się rozwaga i rozsądek za kierownicą.

W trakcie podróży na majówkowy wypoczynek pamiętajmy o prędkości dostosowanej do warunków panujących na trasie, a także o odpowiednim odstępie między pojazdami. Podczas samej jazdy i w trakcie odpoczynku nie zapominajmy o pozostawieniu po sobie porządku – droga to nie wysypisko!

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku

Prognozy na długi weekend majowy przewidują poprawę pogody. Od soboty 27 kwietnia temperatura zacznie wzrastać i aż do 5 maja w przeważającej części kraju powinna utrzymać się słoneczna aura z niewielkimi opadami deszczu. Wskazania termometrów nawet powyżej 20°C i świecące słońce nie powinny zwalniać kierowców z zachowania ostrożności. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy.

Nie śmieć! Droga to nie wysypisko

Niestety, użytkownicy dróg często w trakcie podróży samochodem wyrzucają przez okna pojazdu opakowania po jedzeniu, puste butelki, kubki i puszki. Czasem pozostawiają śmieci na poboczu drogi. Śmieci to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich uprzątnięcia, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg. W skali roku wydajemy naprawdę duże kwoty na sprzątanie i te wydatki chcielibyśmy ograniczyć.  

Środki na utrzymanie dróg krajowych pochodzą ze Skarbu Państwa, a więc z kieszeni podatników. Wszystko zależy od podróżujących po polskich drogach. Wystarczy, że będziemy szanowali wspólne dobro i przestrzegali powszechnych zasad czystości, tak jak robimy to w naszych domach.  

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje ok. 17 800 km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już ponad 22 000 km). To jaką kwotę będziemy musieli przeznaczać na sprzątanie, zależy od wszystkich użytkowników dróg.  

Ograniczenie dla ciężarówek

Przypominamy, że w okresie weekendu majowego ograniczony będzie ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązywał w całej Polsce 30 kwietnia i 2 maja w godz. od 18 do 22 oraz 1 i 3 maja, w godz. od 8 do 22. 

Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych?

Dobrze zaplanowana podróż oraz dostęp do bieżących informacji o sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA, również przyczyniają się do bezpiecznego korzystania z tych dróg. Przypominamy, że ich użytkownicy mogą odwiedzić serwis GDDKiA, w którym znajdą m.in. informacje, jakich utrudnień oraz jakiej pogody mogą spodziewać się na trasie.   

 Szczegóły dotyczące warunków panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111. Numer obsługiwany jest przez funkcjonujące w GDDKiA Punkty Informacji Drogowej (PID). Ich pracownicy zbierają dane o stanie dróg i przekazują je podróżującym.  

 Wszystkim, którzy wyruszają w trasę, życzymy bezpiecznych wyjazdów i powrotów z majówkowego wypoczynku. 

Katarzyna Kozłowska

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz