Weź sprawy w swoje ręce – stwórz sobie miejsce pracy

Jesteś bezrobotny i chciałbyś wrócić na rynek pracy? Masz pomysł na biznes, ale nie wiesz skąd wziąć środki na rozpoczęcie działalności? Przyjdź do Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu. Podpowiemy Ci, jak zrealizować Twoje plany.

 

Szansą dla Ciebie i innych osób poszukujących pracy jest założenie spółdzielni socjalnej. Pod tą nazwą kryje się „firma”, którą tworzy co najmniej pięć osób, z czego przynajmniej trzy mają status osoby bezrobotnej lub osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym (niepełnosprawni, bezdomni, chorzy psychicznie, osoby zwolnione z zakładów karnych i inne). Jeśli grupa ta poczuje, że chce zjednoczyć swoją wiedzę i umiejętności, może rozpocząć wspólnie pracę w ramach własnego przedsiębiorstwa – spółdzielni socjalnej.

 

Czym możecie się zajmować?

Spółdzielnie socjalne, które istnieją na rynku, podejmują rozmaite działania. Mogą to być prace budowlano-remontowe lub porządkowe, prowadzenie sklepu, pracowni artystycznej, punktu krawieckiego, opieka nad dziećmi lub osobami starszymi. Możliwości jest wiele, wszystkie łączy jedna idea – praca na rzecz wspólnego przedsiębiorstwa oparta na zasadzie równości.

 

Skąd wziąć pieniądze na start?

Na rozpoczęcie wspólnego działania każdy z bezrobotnych może otrzymać jednorazowo ok. 12 tys. zł do wykorzystania na zakup sprzętu, narzędzi, środka transportu, promocję itp., w przypadku osób niepełnosprawnych kwota ta może wynosić nawet 50 tys. zł. Przez okres 24 miesięcy refundowane mogą być również składki na ubezpieczenie społeczne osób pracujących w ramach spółdzielni. To duże ułatwienie i szansa, by zaistnieć na rynku wśród konkurencji.

 

Czym jest OWIES?

Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu powstał, by wspierać w rozwoju spółdzielnie socjalne, szkolić i doradzać w zakresie zakładania, prowadzania i zarządzania przedsiębiorstwem społecznym, pomagać bezrobotnym wrócić na rynek pracy.

Jeśli po przeczytaniu tej informacji chciałbyś wiedzieć: kto może założyć spółdzielnię socjalną i jak to zrobić, gdzie znaleźć środki na jej założenie, jak przygotować solidny biznesplan, jak napisać statut spółdzielni socjalnej i jak ją zarejestrować – przyjdź lub zadzwoń do Infopunktu Ośrodka, w którym czeka na Ciebie specjalista ds. informacji i promocji.

Dla zainteresowanych

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biura Ośrodka, które mieści się w siedzibie Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, przy ul. Zw. Jaszczurczego 17 w Elblągu, tel. (55) 236 27 16, mail: owies@eswip.pl. Infopunkt Ośrodka czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-13.00. Do skorzystania z oferty zachęcamy szczególnie osoby bezrobotne z regionu elbląskiego, ostródzkiego, braniewskiego i iławskiego.

 

 

Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. OWIES prowadzi Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

 

 

Źródło: Własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz