WIEŻA BRAMNA – STAN PRAC REMONTOWYCH

Kilka miesięcy temu ostatni raz informowaliśmy o pracach przy Wieży Bramnej, najstarszego obiektu murowanego na Warmii. Trwa ich najmozolniejszy etap, czyli prace wewnątrz obiektu, nie mniej z powodu problemów technicznych na szczycie obiektu, oddanie obiektu przeniesiono na luty 2020 roku.

Odnowiona elewacja robi wrażenie, jeśli zestawimy stan obiektu z tym sprzed kilku miesięcy. Pojawiła się iluminacja zewnętrzna, ale na razie jest rzadko widoczna, ze względu na to, że zasilana jest energią na koszt wykonawcy. Najważniejszym obecnie „wydarzeniem” jest pojawienie się witraży od strony południowej, czyli ogrodu zoologicznego. Górny większy witraż przedstawia postać św. Andrzeja, co wydaje się oczywiste, gdyż mieści się w dawnej kaplicy św. Andrzeja. Na dolnym witrażu widnieje herb Braniewa. Autorem witraży jest dr hab. Andrzej Kałucki z Pracowni Witrażowej Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz współwłaściciel firmy "Andrew S Art.". Z kolei okno od strony wschodniej będzie służyć jako widok w kierunku mostu i prawobrzeżnego Braniewa. Pojawiła się też i czeka na zamontowanie wierna kopia zaginionej tablicy herbowej biskupa Szymona Rudnickiego. Natomiast skomplikowała się sprawa wykonania stropu na samej górze wieży, gdzie ma znajdować się taras widokowy. Na tą najwyższą kondygnację będzie można wejść pokonując 8 metrów wysokości po metalowych kręconych schodach, ale na chwilę obecną jeszcze ich nie ma, stąd wejście na samą górę to dość karkołomne przedsięwzięcie po drabinach. Położone są już częściowo posadzki, a na odnowienie czekają schody klatki wewnętrznej, gdyż znaczna część stopni jest zniszczona i uniemożliwia bezpieczne użytkowanie. Instalacja elektryczna jest rozprowadzona i ukryta pod fugą, a dodać należy, że ciągle prowadzone są różne prace wewnątrz. Zagospodarowany w dużym stopniu jest też teren wokół Wieży, gdyż położona jest kostka oraz schody na skarpie w kierunku „gardzieli” na ulicy Botanicznej, no i oczywiście rozmieszczone i sprawdzone w działaniu oświetlenie zewnętrzne wieży. 

Przypomnijmy, że Wieża Bramna dawnego zamku biskupiego to najstarszy zachowany obiekt murowany na Warmii. Wieża przez lata niszczała, ale dzięki zaangażowaniu władz miejskich i pasjonatów historii zostanie uratowana dla przyszłych pokoleń. Obiekt ma być przeznaczony na wieżę widokową oraz Punkt Informacji Turystycznej. Remont i adaptacja wieży wykonywana jest w ramach projektu "Nowe życie wieży bramnej zamku biskupiego w Braniewie“ na co miasto otrzymało dofinansowanie w ramach RPO Warmia i Mazury 2014-2020, poddziałania 6.1.1 Dziedzictwo kulturowe. Łączna wartość projektu: 3 559 481,86 zł z czego dofinansowanie to 3 025 559,58 zł. Prace remontowe prowadzi braniewska firma Apartament s.c. oraz wyspecjalizowana w remontach zabytkowych obiektów firma Ars Restauro z Torunia.

Wieża Bramna to pozostałość dawnego zamku biskupiego pochodząca z ok. 1280 roku, a więc z okresu założenia Braniewa. Początkowo stanowiła bramę wjazdową do zamku, a po jego rozbudowie w XIV w. stała się przejazdem bramnym między zamkiem głównym a przedzamczem. Nad przejazdem bramnym znajdowała się kaplica biskupia św. Andrzeja z unikalnym sklepieniem gwiaździstym. Przetrwanie tego zabytku jest fenomenem, bowiem przez wieki wieża była „świadkiem historii” zamku i Braniewa i nie jeden raz była narażona na zniszczenie. Wieża bramna przetrwała ataki braniewskich mieszczan na zamek biskupi w 1396 i 1454 r. oraz liczne wojny, w których udział brało Braniewo: trzynastoletnia 1454-1466, popia 1478-1479, pruska 1520-1525, okupację szwedzką 1626-1635, czy brandenburską 1655-1663, a nawet atak Francuzów w 1807 r. Wieża przetrwała również rozbiórkę zamku biskupiego dokonaną przez władze pruskie w II połowie XIX w., gdy zamek został zastąpiony budowlami neogotyckimi. Nie unicestwiły jej radzieckie bombardowania w 1945 r., choć wieża odniosła znaczne uszkodzenia. Ominęły ją wreszcie rozbiórki zabudowy Braniewa dokonane przez władze komunistyczne w latach 50-tych XX wieku. Paradoksalnie ostatni raz wieża odremontowana została w 1960 r. i od tamtej pory postępowało jej niszczenie. Na szczęście sprawa po blisko 60 latach znalazła szczęśliwy finał, a wciąż musimy pamiętać, że jest to najstarszy istniejący obiekt budowlany na Warmii. Miejmy nadzieję, że wieża pozostanie chlubą i wizytówką Braniewa, co pięknie się łączy z obchodami 735-lecia nadania praw miejskich dla naszego miasta.

Informacje i zdjęcia: własne  

Źródło: Własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz