Wizyta młodzieży z Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie na Ukrainie

 

W programie pobytu młodzieży ZSB  organizowanym przez partnerską Mikołajowską Ogólnokształcącą Szkołę Nr 1 znajdą się między innymi:

- warsztaty dotyczące współpracy polsko – ukraińskiej i wspólnych tradycji historycznych,

- uczestnictwo w zajęciach z języka ukraińskiego, polskiego, angielskiego i niemieckiego

- spotkanie w parafii katolickiej, zwiedzanie kościoła polskiego,

- zajęcia na basenie miejskim w Mikołajowie

 - zwiedzanie zakładów - sponsorów szkoły: stocznia, port,

- zwiedzanie szkoły goszczącej,

- wycieczka i zwiedzanie Krymu oraz Odessy,

- wspólna praca nad fotoreportażem dotyczącym pobytu młodzieży z Mikołajowa w Braniewie i młodzieży z Braniewa w Mikołajowie.

Wizyta młodzieży z Mikołajowa odbywała się w Braniewie  w ostatnim tygodniu października. W Zespole Szkół Budowlanych w Braniewie gościła grupa dziesięciorga młodzieży z dwójką opiekunów z Mikołajewskiej Szkoły Ogólnokształcącej nr 1 na Ukrainie. Był to pierwszy etap wymiany, jaką zaplanowano podczas poprzedzających przyjazd uczniów dwóch wizyt roboczych delegacji dyrekcji ZSB i Zespołu Szkół we Fromborku w Mikołajowie na Ukrainie oraz wizyty dyrekcji i nauczycieli szkoły z Mikołajowa w Braniewie i Fromborku. Zarówno młodzież, jak i opiekunowie mieszkali u rodzin w domach prywatnych natomiast program pobytu opracowany przez Agnieszkę Borysewicz, Annę Wiśniewską , Dariusza Lisa i wspierającego szkołę w organizacji wymiany Krzysztofa Szczepanika realizował Zespół Szkół Budowlanych. W programie znalazło się między innymi zwiedzanie Trójmiasta, Fromborka, Braniewa, wizyta w Muzeum Etnograficznym w Seminarium ojców Werbistów w Pieniężnie oraz w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.  W organizację pobytu włączył się również Starosta Braniewski Krzysztof Kowalski, organizując gościom wraz przewodniczącym Rady Powiatu Braniewskiego Winicjuszem Sokołem transport, burmistrz Braniewa Henryk Mroziński, fundując przybyłym i towarzyszącym im uczniom ZSB wejście na basen, braniewski przedsiębiorca Stefan Uhryn udostępniając w swoim hotelu pobyt w SPA, radny powiatu Braniewskiego Ryszard Doda, organizując w Nowej Pasłęce ognisko i możliwość przepłynięcia barką rybacką z Braniewa do Nowej Pasłęki, właścicielka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Braniewie Iwona Dzitkowska – Danielewicz, wspierając organizację pobytu gości z Ukrainy finansowo. Jeden z wieczorów zorganizowało gościom Braniewskie Centrum Kultury, innym razem spotkali się z młodzieżą mieszkającą w internacie Zespołu Szkół Budowlanych, jeszcze inny wieczór spędzili z członkami Koła Związku Ukraińców w Braniewie. Grupa dziesięciorga dziewcząt z Mikołajowa przygotowała program artystyczny w języku ukraińskim i polskim, który zaprezentowała w Polsce kilkakrotnie.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że pierwsza grupa uczniów mogła przyjechać do Braniewa, poznawać polski język, kulturę i tradycje – powiedział dyrektor Mikołajowskiej Szkoły Ogólnokształcącej Nr 1, Mikołaj Matijuk.

Podczas pożegnania w dzień wyjazdu gości na placu szkolnym nie brakowało prezentów i łez, a także zapewnień o pozostawaniu w kontakcie. Młodzi Ukraińcy zapewniali, że oczekują swych nowych przyjaciół na Ukrainie. 

- Ten tydzień zleciał nam nadspodziewanie szybko – powiedziała Małgorzata Rogowska, uczennica III klasy liceum w ZSB. Przywiązaliśmy się bardzo do dziewcząt z Ukrainy, a ponieważ wszystkie były od nas nieco młodsze opiekowaliśmy się nimi, jak matki. 

Dyrektor ZSB Piotr Danielewicz podkreśla ogromną rolę, jaką odegrali w czasie tygodniowego pobytu młodzieży z Ukrainy rodzice uczniów ZSB, którzy przyjmowali w swoich domach młodzież, a także rodziny goszczące u siebie dyrektora szkoły z Mikołajewa i nauczycielkę, Walentynę Olejnik: państwo Monika i Bartłomiej Stogowscy, Halina i Robert Januszkowie, Joanna i Jan Lubińscy, Stanisława i Zbigniew Rogowscy, Anna i Bogdan Oryniakowie, Wioletta i Jarosław Kujawowie, Wiesława i Ryszard Grudzień, Dorota i Stanisław Mickiewiczowie, Elżbieta i Jarosław Dohojdowie, Mirosława i Andrzej Szulhanowie, Nadzieja i Jarosław Polenikowie.    

Źródło: Własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz