Wójt przeciw blokadzie

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 19 lutego 2024 r. oddalił odwołanie od decyzji Wójta Gminy Stawiguda o zakazie odbycia zgromadzenia publicznego. Postanowienie w tej sprawie nie jest prawomocne.

W dniu 13 lutego 2024 r. Urząd Gminy w Stawigudzie otrzymał zawiadomienie o zamiarze organizacji zgromadzenia publicznego zaplanowanego na terenie gminy Stawiguda. Organizator wskazał, że zgromadzenie ma się rozpocząć w dniu 20 lutego 2024 r. o godz. 9 i ma potrwać do dnia 27 lutego 2024 r. do godz. 9.A Miało ono polegać na całkowitej blokadzie ronda znajdującego się na zjeździe z drogi ekspresowej S51 w kierunku Warszawy, zablokowaniu dróg serwisowych S51 przyległych do tego ronda oraz zjazdów i wyjazdów z tego ronda. Blokadą miała być objęta także cała droga gminna, która przylega do tego ronda – ul. Biedronkowa biegnąca w kierunku Unieszewa w stronę lasu.

W dniu 15 lutego 2024 r. Wójt Gminy Stawiguda wydał decyzję zakazującą odbycia wskazanego wyżej zgromadzenia, ponieważ uznał, że może ono zagrażać mieniu w znacznych rozmiarach. W uzasadnieniu tej decyzji Wójt Gminy wskazał, że siedmiodniowy czas trwania zgromadzenia, obejmującego całkowitą blokadę ronda i dróg przylegających, w tym drogi gminnej w kierunku położonego w Stawigudzie centrum dystrybucyjnego należącego do jednej z popularnych sieci handlowych, może spowodować między innymi przeterminowanie przeznaczonych do szybkiej dystrybucji części towarów zmagazynowanych w wyżej wymienionym centrum dystrybucyjnym oraz brak możliwości zapewnienia ciągłości dostaw do sieci sklepów, a w konsekwencji nawet zamknięcie 213 sklepów zaopatrywanych z tego centrum, co wygeneruje straty dla firmy w wysokości rzędu 125 mln zł.

Organizator protestu odwołał się od decyzji Wójta Gminy Stawiguda do Sądu Okręgowego w Olsztynie. W ocenie Odwołującego, utrudnienie dojazdu do centrum dystrybucyjnego nie jest wystarczającą przyczyną do wydania zakazu zgromadzenia. Odwołujący nadmienił, że to rolą i obowiązkiem organów administracji publicznej jest należyte zorganizowanie objazdów na czas zgromadzenia. Odwołujący wskazał też, że zgromadzenie zwykle wiąże się z niedogodnościami, które jednak nie powinny niweczyć prawa do wolności zgromadzeń. Ponadto, zdaniem Odwołującego, spółka, do której należy centrum dystrybucyjne w Stawigudzie ma możliwość zapewnienia funkcjonowania sieci w oparciu o inne centra logistyczne i magazyny zlokalizowane na terenie Polski.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 19 lutego 2024 r. wydał postanowienie, w którym oddalił odwołanie od decyzji Wójta Gminy Stawiguda o zakazie zgromadzenia publicznego.

W ocenie Sądu Okręgowego w Olsztynie, organ wydający zaskarżoną decyzję podjął wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, przeprowadził potrzebne w tym celu dowody oraz rozpatrzył cały materiał dowodowy w sposób wyczerpujący.

Sąd zwrócił uwagę, że w zaskarżonej decyzji wyraźnie wskazano przyczynę zakazu zgromadzenia, wskazując na zagrożenie mienia w znacznych rozmiarach. Straty rzędu 125 mln stanowią bez wątpienia znaczny rozmiar mienia. W ocenie Sądu, okoliczność, że mogłoby dojść do powstania takiej straty, została w zaskarżonej decyzji dostatecznie wykazana. Jak bowiem ustalono, całkowita blokada ronda i dróg dojazdowych uniemożliwi wyjazd samochodów ciężarowych w celu dystrybucji towaru, przy czym stan ten trwać miałby przez okres 7 dni. Sytuacja taka doprowadziłaby w efekcie także do tego, że lokalna społeczność mogłaby pozostać bez dostaw podstawowych artykułów spożywczych, co bez wątpienia wiązałoby się z niezadowoleniem po stronie lokalnej społeczności.

Postanowienie w tej sprawie nie jest prawomocne i służy na nie zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Marta Banaś-Grabek
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 19 lutego 2024 r.

 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz