Wybraliśmy pamiątki regionu Warmii i Mazur 2024

Zestaw z konikiem, Jeziora Warmii i Mazur, czy Niezbędnik Kopernika, to tylko niektóre ze zwycięskich prac. – Komisja oraz internauci mieli trudny wybór, ponieważ na tegoroczną edycję naszego konkursu wpłynęło dużo bardzo dobrych propozycji – mówi marszałek województwa, Marcin Kuchciński.

Ideą corocznej inicjatywy, organizowanej przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, jest pozyskanie regionalnej pamiątki kojarzącej się z walorami naszego województwa. Ma ona symbolizować kulturę regionu, jego tradycje i zwyczaje, a także przywoływać  miłe wspomnienia z pobytu na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz zachętę do ponownych odwiedzin. Dla mieszkańców pamiątka regionu ma sprzyjać tworzeniu nowych więzi społecznych, budować lokalną tradycję i kulturę.


- Mamy przywilej mieszkania w pięknym, wielokulturowym regionie, więc tego typu pamiątki, prócz ciekawej formy promocji, są także symbolami naszej różnorodności - mówi marszałek Marcin Kuchciński. - Trzeba wielkiego kunsztu, aby w małym przecież przedmiocie, zamknąć istotę przekazu czym jest ten region i co ma do zaoferowania. Bardzo się cieszę, że w naszym konkursie wzięli udział nie tylko lokalni artyści.

 

W tym roku na konkurs wpłynęło  57 prac z całej Polski. Propozycje były oceniane  w dwóch kategoriach: „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2024“ i „Mikołaj Kopernik wybrał Warmię”.

W kategorii „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2024” wybrano następujące prace:

  • I miejsce praca -  Zestaw z konikiem, autor Anna Lewandowska/ MILLER  – nagroda 4.000 zł
  • II miejsce praca -  Jeziora Warmii i Mazur, autor Pola Augustynowicz – nagroda 2.500 zł,
  • III miejsce praca – Z kulturą do lasu – zestaw grzybiarza, autor Agnieszka Markowicz / MARKOWICZ.ART  - nagroda 1.500 zł.
  • nagroda internautów –  Łódką przez Warmię i Mazury, autor Eleonora Toś - nagroda 1.500zł. 

W kategorii „Mikołaj Kopernik wybrał Warmię”:

 

  • I miejsce praca – Niezbędnik Kopernika „A cóż piękniejszego nad Niebo”, autor Agnieszka Markowicz/ MARKOWICZ.ART - nagroda 4.000 zł 
  • nagroda internautów –  Przewrót Kopernikański, autor Rafał Toś - nagroda 1.500 zł.

 

W skład komisji konkursowej oceniającej poszczególne prace wchodzili przedstawiciele: Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Pałacu Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie, Muzeum Warmii i Mazur, Departamentu Koordynacji Promocji oraz Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W głosowaniu internetowym oddano ponad 3,7 tys. głosów. Na zwycięskie prace zagłosowały prawie 1,8 tys. osób. Tegoroczne prace będzie można oglądać w październiku na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz