Wydarzenia epoki napoleońskiej – kolejne Czwartkowe spotkanie z historią

Dnia 30 maja 2019 r. w braniewskim Spichlerzu Mariackim odbyło się kolejne spotkanie w ramach tzw. Czwartkowych Spotkań z Historią, których organizatorem tradycyjnie jest Towarzystwo Miłośników Braniewa.

Temat obecnego spotkania brzmiał: „Wydarzenia epoki napoleońskiej w regionie warmińsko – mazurskim w opracowaniach i powieściach historyków i regionalistów”. Tym razem wykładowcami byli znani w środowisku historycy, literaci i rekonstruktorzy panowie: Sławomir Skowronek i Wojciech Motylewski. Zamiarem przygotowujących prezentację było nie tyle przeprowadzenie wykładu akademickiego na temat wydarzeń sprzed dwustu lat, ile raczej przedstawienie przez autorów drogi do stworzenia własnych książek „napoleonistycznych” oraz metod warsztatowych zastosowanych przy ich pisaniu.

Jako pierwszy wystąpił Wojciech Motylewski przedstawiając się jako historyk – amator, gdyż mimo ukończenia studiów historycznych utrzymuje się z innych źródeł. W trakcie wystąpienia wskazał jak dużą rolę w procesie powstawania jego trzech powieści - „Kurier Napoleona”, „Skarby cara Aleksandra” i „W służbie Bonapartego”- odegrało aktywne uczestnictwo w rekonstrukcji historycznej. Było to jako źródło praktycznej i teoretycznej wiedzy oraz jako inspiracja wywołująca chęć podzielenia się wiedzą i przeżywanymi emocjami z szerokim odbiorcą. Omówił też w skrócie zarys fabuły wymienionych powieści i ich ogólną konstrukcję.

Następnie wystąpił dr Sławomir Skowronek nauczyciel historii w lidzbarskiej „Jagiellonce” (LO) i dowódca grupy rekonstrukcyjnej. Jego wystąpienie skupiło się na prezentacji dorobku „napoleonistycznego” w postaci prac naukowych - Guttstadt i Heilsberg. Działania wojenne w rejonie Dobrego Miasta i Lidzbarka Warmińskiego 4-12 czerwca 1807” (2011), popularnonaukowych „Wschodniopruskie kampanie Napoleona” wspólnie z prof. Januszem Jasińskim. Następnie wykazał jaki wpływ na napisanie własnych powieści historycznych miał przekład „Wojny hiszpańskiej…”, oraz chęć wykorzystania posiadanej wiedzy, przy konieczności godzenia pisania z absorbującą pracą w szkole średniej. Przedstawił krótko obie powieści - „Śnieg, ogień i krew. Heilsberg 1807”, „Rozbitkowie. Heilsberg 1823” - i ogólny zamysł właśnie tworzonej trzeciej („Mroki Tuoneli”), dodając na koniec prezentację fragmentu dopiero powstającego tekstu.

Następne spotkanie, odbędzie się 27 czerwca br. Wówczas odwiedzi nas znawca historii Warmii prof. Stanisław Achremczyk z Olsztyna, a wykład poświęci przypadającej w tym roku 735 rocznicy nadania praw miejskich Braniewu.

  

Źródło: TMB

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz